П`ятьом хлопцям, які через побої "Беркуту" перебували в лікарні, оголосили обвинувачення просто там.

Хлопця, який через травми від беркутівських дубинок не зміг дослухати стоячи судовий вирок, звати Єгор Превір. Його звинувачують в організації масових заворушень на вулиці Банковій.

Від ударів, отриманих на Банковій, Єгор втратив пам`ять, має черепно-мозкову травму. Його і ще четверо хлопців, теж побитих "Беркутом", після інциденту 1 грудня привезли в лікарню. Тут вони дізналися, що є обвинуваченими і що їх будуть судити.

"Мало того, що їх там схопили і ми бачили, як їх били ногами, то зараз їх звинувачують, вони навіть не потерпілі", - розповіла подруга затриманого Миколи Лазаревського Яна Степанова.

"Ми почули про стан Єгора в понеділок. Зразу ж батько поїхав до БСП. Жодної інформації йому не надалось. Сказали, що інформація повністю засекречена. Вчора я бачила діагноз: там написано було "струс мозку". Сьогодні от буквально нещодавно повідомили: лікар поставив новий діагноз "черепно-мозкова травма", - сказала сестра затриманого Єгора Превіра Христина Превір.

Суд постановив взяти під варту дев`ятьох затриманих

Суд, що відбувся через дві доби після заворушень, постановив дев`ятьох затриманих взяти під варту на два місяці.

"Вилучені наступні предмети: дерев`яні та резинові кийки, суміш бензинова для виготовлення "коктейлю Молотова" так званого, пневматична зброя, ніж," - запевнив прокуратур міста Києва Артем Попов.

"У нього нічого не було крім телефону робочого і свідоцтва багатодітної родини, він ним користується, бо це надає право на безкоштовний проїзд. Я зараз не працюю, бо сиджу у декретній відпустці, мої діти і я повністю залежали від нього", - скаржиться дружина затриманого Владислава Загоровка Світлана Загоровко.

Батько трьох неповнолітніх дітей від побоїв може втратити око

38-річний батько трьох неповнолітніх дітей, найменшому з яких - рік і чотири місяці, Владислав Загоровка від побоїв може втратити око. Його доправили у відділок з лікарні з численними травмами.

"Йому нанесено тілесні ушкодження, у нього пошкоджене око, він зараз дуже погано бачить, в нього є декілька ран на голові, у нього болять ребра і синці на ногах", - розповіла захисник затриманого Владислава Загоровка Наталя Дорошенко.

Люди користалися своїм правом на мирні зібрання, а замість цього отримали кийком

"Якщо люди користалися своїм правом на мирні зібрання, а замість цього отримали кийком, то відтак говорити, що їхні права не були порушені було б неправильно", - сказав представник Уповноваженого ВР з прав людини Михайло Чаплига.

Побили і заарештували також фотографа-любителя

Сергій Нужненко на Банкову прийшов з фотоапаратом, фільмувати протест. Друг Павло розповідає, що Сергій мав активну громадянську позицію і був учасником Помаранчевої революції. Цього року мирно розійтися з правоохоронцями йому не вдалося.

"Він ні в які політичні партії не входить, ні в які громадські організації політичного спрямування не входить, загалом, як я сказав, весь час присвячує фотографії. Останні років п'ять ми разом займаємося волонтерством, він їздить в дитячі будинки, до дітей, навчає їх фотографії. У нього вилучено рюкзак, у нього був в рюкзаку планшет, портмоне з пластиковими зарплатними картками і професійний фотоапарат", - розповів друг затриманого Сергія Нужненка Павло.

"Я на сто відсотків упевнена, що він не міг кидати каміння, це не та людина, розумієте? Він був з фотоапаратом. І той, хто колись хоча б тримав у руках фотоаппарт професійний, той розуміє, що коли у тебе в руках камера, ти не думаєш про камені, про бруківку. Він не здатний заподіяти взагалі нікому зла. Якщо б він був таким, як про нього говорять зараз, діти б його так не любили", - впевнена подруга затриманого Сергія Нужненка Олена.

У суді не було свідків, усі клопотання захисту відхилили

Рішення суду базувалося виключно на свідченнях сторони обвинувачення, свідків не допитували і навіть не шукали. Суд не перевіряв інформацію, яку надавали правоохоронці, а клопотання та докази невинуватості з боку захисту відхилив.

Порушено норми національного і міжнародного права

"Порушено як норми національного права, так і норми міжнародного права. Зокрема, це стосується щодо допуску адвокатів, щодо надання медичної допомоги, у першу чергу. Ну і так само побиття при затриманні цих людей. Так само вбачаються порушення Європейської Конвенції з прав людини, зокрема статті 5-ої, так само і права на мирні збори, тому вона так само захищає не тільки право збиратися, а так само, щоб не було затримано тебе незаконно", - пояснив юрист Української Гельсінської групи Максим Щербатюк.

Всі рішення, які виніс цей злочинний Шевченківський суд написані під копірку

"Всі рішення, які виніс цей злочинний Шевченківський суд написані під копірку. Три судді, які виносили це рішення, а це судді Гайдук, Маліновська і Гринковська, підписували абсолютно однакові тексти. Дійшло навіть до того, що в цих текстах всі особи, які були затримані, мали в кишені однакову суму грошей - всі по 93 гривні мали і всі мали однакову форму одягу: всі були в чорному одязі", - розповів народний депутат, ВО "Батьківщина" Арсеній Яценюк.

Затриманий був готовий давати свідчення, а записали, що відмовився

Екс-директор групи "Океан Ельзи", батько двох дітей 39-річний Юрій Болотов - теж серед затриманих. Після затримання дружина бачила його кілька хвилин через решітку. Розповідає, що він був готовий давати свідчення, але у протоколі зазначили, що відмовився.

"Якщо ми з ранку зідзвонювалися з адвокатом, що потрібно привезти документи, ксерокопії, характеристики, то через годину вже виявлялося, що нічого вже не треба, треба їхати до суду, треба інший пакет документів", - розповіла дружина затриманого Юрія Болотова Ніна Болотова.

"Їх допитували, зокрема, мого чоловіка без присутності адвоката, адвокатів не пускали, пустили аж о четвертій ранку, це після того, як він перебував там реально всю ніч, у нього струс мозку, переламані пальці, численні гематоми, вони потребували усі там допомоги. Його виводили в наручниках під конвоєм з п`яти озброєних міліціонерів, які вели його на рентген, ніби це злочинець, вина якого вже доведена", - каже дружина затриманого Олександра Остащенка Марина Остащенко.

Один із арештованих на Банковій - журналіст

Дніпропетровець Валерій Гарагуц на вулиці Банковій був як журналіст. Але коли побачив побитих людей, кинувся надавати їм допомогу, бо мав при собі аптечку.

"І коли він підійшов до чергового маніфестанта, надаючи йому допомогу, і бинтуючи голову цього хлопця із розбитою головою, несподівано, без всяких попереджень декілька ударів кийками, його повалили на землю і били ногами по голові понад три години. До Валерія ніхто не підходив, його били, щоб він не сидів навколішках, а щоб він розпластався і лежав на граніті, йому не давали піднятися у нього забій голови, закрита черепно-мозкова травма у нього, напевно, зламане ребро", - розповів друг затриманого Валерія Гарагуца Андрій Денисенко.

Платники податків сплачуватимуть хлопцям компенсацію, - Amnesty International

Затримання хлопців та суд відбулися з численними порушеннями, - стверджують правозахисники і прогнозують, що невдовзі держава буде вимушена платити хлопцям чималі компенсації за знущання міліції, коштом платників податків.

"Суд не надав, на жаль, за нашим клопотанням можливості продемонструвати ті відеоматеріали, які були у сторони захисту і не досліджував ті докази, на які посилалася сторона обвинувачення", - сказав захисник Валерія Гарагуца Олександр Мірошник.

Є підстави звертатися до Європейського суду з прав людини. Компенсації мають сягнути сотень тисяч євро

"Є підстави звертатися до Європейського суду з прав людини. Компенсації, звичайно, можуть бути великі. Це буває до сотень тисяч євро. Тобто якщо буде прийняте судом рішення, що справді було таке порушення, то це може дорого коштувати державі", - сказала виконавчий директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур.

"Зважаючи на тяжкість статті, за якою підозрюються ці люди, зважаючи на суспільну небезпечність цих дій, в яких вони підозрюються, які були вчинені ними безпосередньо на Банковій, клопотання ґрунтувалося саме на цьому і на здобутих доказах", - пояснила керівник прес-служби прокуратури Києва Яна Соболевська.

Десятеро осіб не можуть знайти після "беркутівського" розгону

Крім того, деяких осіб, після інших подій - розгону молоді на Майдані Незалежності 30 листопада, досі не можуть знайти. Зокрема, про десятьох молодих людей нічого не відомо.

"Дає підстави підозрювати, що медичний стан не дозволяє цим людям виходити на зв`язок, або їм чиняться свідомі перешкоди, чи вони утримуються, у цьому випадку це означає, що незаконно утримуються правоохоронними органами", - сказав ініціатор руху "ЄвроМайдан SOS" Дмитро Гузій.

"До правоохоронних органів щодо осіб, які пропали, не надходило інформації. Якщо є якась інформація така, будь-ласка подавайте - вона буде перевірятися", - сказав начальник Головного слідчого управління МВС України Олег Татаров.

Тим часом, арешти у справі першого грудня тривають. Відомо про ще двох осіб, яких взяли під варту за підозрою в організації заворушень на Банковій. Один з них є членом громадської організації "Дорожній контроль".