Проєкт, що отримав реєстраційний номер 6197, вже був погоджений профільним комітетом і може бути прийнятий сьогодні парламентом за скороченою процедурою.

Цим документом депутати пропонують надати можливість Кабінету Міністрів України сформувати тимчасовий склад Національного агентства. Щоправда, порядку його формування та строку повноважень тимчасових членів у законопроєкті не вказано. Через це він вже був гостро розкритикований освітянами та юристами. Негативну оцінку законопроєкту вже надали Головне науково-експертне управління Верховної ради України та Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України.

Такі сумнівні норми законопроєкту та терміновість його ухвалення депутати обґрунтовують рішенням Верховного Суду у справі 640/21854/18. Суд визнав незаконним конкурс, проведений у 2018 році, та скасував чинний склад Національного агентства. У пояснювальній записці до законопроєкту автори вказують, що "виникає проблема з виконанням повноважень покладених законодавством на Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, що може призвести до затримки видачі дипломів про вищу освіту випускників освітніх програм за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти".

Натомість позивач у згаданій справі Андрєєв Микита такі доводи заперечує. Він зазначив, що конкурс на обрання нових членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти вже на фінальному етапі. Андрєєв припускає, що народні депутати-автори законопроєкту спеціально стримують завершення конкурсу для того, щоб мати можливість призначити тимчасовий склад без жодних конкурсних процедур. Також він зазначив, що нема нічого більш постійного, ніж тимчасове, натякаючи на відсутність строку повноважень тимчасового складу Агентства у законопроєкті.

Зазначимо, що законопроєкт планують розглядати у парламенті вже сьогодні, хоча наразі він у відсутній у порядку денному і досі немає висновку щодо нього від Комітету з питань антикорупційної політики.

Нагадаємо, що у попередні роки Міністр освіти і науки України Сергій Квіт заблокував діяльність Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Коли він втратив повноваження міністра, то зміг податися на конкурс до Агентства, виграти його, і очолити НАЗЯВО. Щоправда, рішенням Суду у справі 640/21854/18 цей конкурс було визнано незаконним.