Чому планують вводити обмеження
За словами єврочиновників, наступного тижня Європейська комісія погодиться вивчити можливість введення більших обмежень на імпорт, що може призвести до посилення напруженості у відносинах з торговими партнерами, повідомляє 24 Канал із посиланням на Financial Times.
Читайте також Торгівля між Україною та ЄС агропродукцією сягнула рекорду у 2024 році
Першими об'єктами можуть стати американські культури, такі як соєві боби, які вирощуються з використанням пестицидів, які фермерам ЄС заборонено використовувати.
Ми маємо дуже чіткі сигнали від парламенту, дуже чіткі сигнали від країн-членів і від наших фермерів: все, що заборонено в ЄС, має бути заборонено в ЄС, навіть якщо це імпортний продукт,
– заявив комісар з питань охорони здоров'я Олівер Вархелі в інтерв'ю минулого місяця.
У четвер Трамп атакував країни, які блокують американську продукцію, в тому числі ЄС, який, за його словами, заборонив ввезення молюсків з 48 з 50 штатів США. Він пригрозив тарифами тим, хто не змінить свою політику.
Заборона планувалася вже давно
Комісія вже давно виступає проти закликів Франції та інших країн-членів до взаємного ставлення, стверджуючи, що це може порушувати правила СОТ. Орган допускає лише науково обґрунтовані обмеження, які не дискримінують імпорт.
ЄС забороняє багато пестицидів, оскільки вони шкодять рослинам і тваринам, навіть якщо його агентство з охорони здоров'я постановило, що деякі з них безпечні для споживання в низьких концентраціях.
Важливо! План ЄС включений до дорожньої карти "Бачення сільського господарства", розробленої комісаром з питань сільського господарства Крістофом Хансеном. Чиновник, знайомий з планами документа, сказав, що в ньому йдеться про необхідність дотримуватися міжнародних правил.
Один з чиновників заявив, що йдеться лише про найнебезпечніші пестициди, і буде проведена оцінка впливу для захисту конкурентоспроможності перед прийняттям будь-яких рішень. Також він додав, що Європі потрібна кава, манго й авокадо.
Якщо наука каже, що це небезпечно, то ми не повинні цього мати.Якщо ми хочемо бути науково обґрунтованими, то наука є універсальною. Тому ми повинні переконатися, що все, що імпортується, відповідає їй,
– заявив Вархелі.
Також він додав, що пестициди, які містять канцерогени, мутагени або ендокринні руйнівники, не повинні бути допущені до блоку з імпортованими продуктами харчування. Однією з таких речовин є паракват – гербіцид, заборонений в ЄС, але використовуваний у США для обробки сільськогосподарських культур, зокрема сої.
Боротьба з пестицидами – перш за все
Згідно зі звітом, опублікованим на початку цього місяця, Європейська мережа боротьби з пестицидами виявила в багатьох імпортованих товарах такі пестициди, як фунгіцид пропіконазол і нейротоксичні інсектициди, що вбивають бджіл.
Ці речовини часто з'являються в сумішах "пестицидних коктейлів", і в деяких випадках їхній рівень перевищує встановлені законодавством межі залишків для окремих пестицидів. Вищі допустимі рівні залишків часто підтримуються на догоду міжнародним торгівельним партнерам, що ставить під загрозу здоров'я європейських громадян,
– зазначає група.
Чай і кава були найпоширенішими продуктами із залишками заборонених пестицидів – 38% зразків чаю та 23% зразків кави. Майже чверть зразків з Індії та 17% з Китаю, які є великими виробниками чаю, містили залишки заборонених пестицидів.
Комісія також включить до майбутніх торгівельних угод вищі стандарти добробуту тварин. В ЄС діють правила щодо кількості місця для курей і телят, чистоти житла та інших речей, які збільшують витрати фермерів.
Важливо! Один з чиновників сказав, що це посилить громадську підтримку торгівельних угод після того, як національні парламенти відмовилися ратифікувати деякі нещодавні угоди через їхній вплив на фермерів та навколишнє середовище.