У тісному колі. А інколи і на імпровізованій сцені. Із запальними ритмами.
Арт-волонтери провели тур "Кордони наші вкаже пісня"
Волонтери побували у 6 південно-східних областях, 32-х військових частинах, на полігонах, плацах, у наметових містечках, навчальних центрах, клубах, аудиторіях, будинках офіцерів та шпиталях. Кажуть, вражень від спілкування через край.
Безумовно і піснею, і словом ми, як могли, доносили істину якусь, підвищували бойовий дух. Ну от зараз трошки так заїздили вже цю фразу – підвищувати бойовий дух, але вона правдива, – каже арт-директор акції "Кордони наші вкаже пісня" Оксана Фещак.
Війна нечесна, несправедлива, яка немає правил. Ми розуміємо, що в той момент, коли наша держава, наша армія знаходиться в небоєздатному стані, від слова, від того, з якими почуттями солдати будуть виконувати свій обов'язок, буде залежати багато, – каже військовий координатор акції Сергій Громовий.
Хлопцям дійсно дуже потрібна реабілітація їхніх душ. Тому що, коли просто підходять і беруть тебе за руку і кажуть: "Можна я вас потримаю за руку , ви так пахнете домом". Ніби просто, але наскільки це глибоко, наскільки це необхідно, – кажуть Інесса Братущик і Орест Хома, які виступають дуетом.
Арт-волонтери долучаються до листування побратимів
Розповіли арт-волонтери й про іншу місію – мандруючи містами, вони передавали листи бійців, яких поєднала дружба на війні.
А крім того ще було дуже цікаво із запискою. У хлопця був день народження у 72-ій бригаді і він дуже хотів передати записку. Каже: "А ви де будете? В Чорнобаївці. Добре, ми там були разом в Десні. Але я не знаю, чи вони там, чи вони не там. Але можна їм передати вітання?" Я кажу: "Так пишіть". І ми приїхали в Чорнобаївку, у нас там був концерт, – розповідають Інесса Братущик і Орест Хома.
Не всі учасники АТО готові сприймати патріотичне мистецтво
Попри це, арт-волонтери зізнаються, їх аудиторія в зоні АТО доволі різна. Не всі бійці рвуться в бій, не всі готові сприймати українську пісню. Чимало рятуються від жахів війни алкоголем.
Звичайно ми були свідками конфлікту, коли одні вигукували, що ми не підемо, бо нас перетворюють на гарматне м'ясо. А інший хлопчина вигукував, що тебе за руку ніхто не поведе. Звичайно, ми бачили людей напідпитку, які вийшли з АТО. Вони відрізняються від строковиків. Але так само як їм потрібна вода, зброя, медичні засоби і хліб, так само їм потрібен хліб духовний, без цього нічого не буде. І тут важливі не самі жанри, а щирість, – каже режисер акції "Кордони наші вкаже пісня" Сергій Архипчук.
Концерти в зоні АТО допомагають долати стрес, – психолог
Психологи кажуть, емоційні розрядки на фронтових концертах справді допомагають долати хронічний стрес. Втім, артисти не можуть замінити професійну психологічну допомогу. У подальшому моральна реабілітація бійців, які повертатимуться із зони АТО, має стати державною програмою.
Під час війни людям треба відволіктись від вбивства, від страху, від тривоги за своє життя, за життя своїх побратимів. Тому, звичайно, будь-яке мистецтво, воно допомагає людям направити себе на щось інше, на інші свої думки. Крім того, мистецтво породжує певні смисли. Ми можемо співати пісні тужливі, а можемо співати веселі. У нас змінюється настрій, народжуються якісь смисли, – каже керівник "Психологічної кризової служби України Володимир Погорілий.
Усіх митців у зоні АТО об'єднала благодійна місія
Від початку драматичних подій на Донбасі, на фронтових підмостках в зоні АТО мали за честь виступити чимало людей мистецтва, від аматорів до зірок, у тому числі і російських. Усіх їх об'єднала благодійність – пожертва частинки своєї душі українським героям.