Президент України навіть планував запровадження воєнного стану, якщо режим дотримання тиші не буде встановлено 15 лютого 2015 року, як це передбачали домовленості.
У випадку, якщо миру не буде, нам потрібно (ред. – 24) прийняти дуже важке, але необхідне рішення про запровадження воєнного стану. Ще раз наголошую, в цьому випадку воєнний стан буде запроваджений не лише у Донецьку і Луганську – по всій країні,
– зазначив Президент України Петро Порошенко.
Але перемир'я на Донбасі, яке стоїть першим пунктом у Мінських домовленостях, так і не наступило. Лише за останню добу на фронті підтримувані росіянами бойовики півсотні разів обстріляли з мінометів забороненого калібру українських військових.
Читайте також: Держдеп США звинуватив РФ в недотримані Мінських домовленостей
Домовленості не працюють тому, що кожна сторона читає їх по-своєму Так вважає глава правління фонду "Майдан міжнародних справ" Богдан Яременко.
"Насправді Мінські домовленості вже зазнали дуже серйозної корозії, кожна сторона трактує їх по-своєму. Існує маса різночитань і кожна зі сторін намагається їх по-своєму утвердити", – запевнив глава правління фонду Майдан закордонних справ Богдан Яременко.
Глава Франції Еммануель Макрон в телефонній розмові з Володимиром Путіним минулого тижня заявив, що Мінський процес зайшов у глухий кут. А от у німецькому МЗС вважають, що завдяки Мінську-2 вдалося запобігти розгорянню конфлікту на Донбасі.
Завдяки мінським угодам вдалося стримати конфлікт на Сході України і запобігти масштабній пожежі в регіоні. При наявності політичної волі сьогодні, як і раніше, можливо досягнути прогресу,
– йдеться у заяві МЗС Німеччини.
Після трьох років спроб домовитися заговорили про те, що майданчик варто б змінити. Президент Казахстану запропонував перенести "Мінськ" до Астани. Нібито це йому запропонував сам президент США Дональд Трамп під час зустрічі у Вашингтоні. Голова українського МЗС Павло Клімкін на це наголошує: "місце зустрічі - не головний камінь спотикання. Головне – небажання Росії виконувати взяті зобов’язання".
"Проблема того, що відбувається на Мінському майданчику, це проблема з боку Росії. Проблема не бажання виконувати будь-які взяті на себе зобов'язання і бажання перекрутити всі домовленості в сенсі, коли вони хочуть залишити все, що мають на окупованому Донбасі і потім розширити це все на всю Україну", – прокоментував міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
А поки що Тристороння контактна група проводить зустрічі у білоруській столиці. Єдиним, дійсно важливим, її досягненням за останній рік стало звільнення у грудні 74 українців з полону бойовиків.
І міжнародні санкції, запроваджені щодо Росії, яка так і не збирається згортати війну на Донбасі, не допомагають зрушити справу з місця. При цьому скасування обмежувальних заходів прив’язане до реалізації Мінська-2. А західні лідери одностайно твердять: альтернативи домовленостям – немає.
До слова, у вівторок, 23 січня, спецпредставник США з питань України Курт Волкер і Президент України Петро Порошенко обговорили активізацію міжнародних зусиль щодо відновлення суверенітету і територіальної цілісності України.
Що таке мінські угоди? Це заходи, узгоджені на саміті в Мінську 11-12 лютого 2015 року лідерами Німеччини, Франції, України та Росії у форматі "нормандської четвірки" і підписаний контактною групою, що складається з представників Росії, України, представників самопроголошених "республік" з метою деескалації збройного конфлікту на сході України.