Війну на сході України часто називають "громадянською війною" або "внутрішнім конфліктом". Однак така оцінка не відповідає наявним у відкритому доступі даними, зазначають дослідники з Bellingcat.
Вони представили нову доповідь про артилерійські обстріли української території з боку Росії влітку 2014 року, коли на сході України йшли зіткнення між військовими і проросійськими сепаратистами. Вона отримала назву "Неоголошена війна Путіна. Російські артилерійські удари по території України влітку 2014 року".
В ході роботи над доповіддю їм вдалося встановити, що артилерійські частини Збройних сил Російської Федерації завдали принаймні 149 окремих артилерійських ударів по Україні влітку 2014 року.
Крім того, вдалося встановити ще 130 ймовірних артилерійських позицій.
Читайте також: Саме командування армії Росії відправило "Бук" на Донбас, – розслідування
408 зон ураження від артвогню на території України в межах дальності російських артилерійських систем характеризуються траєкторією снарядів, що перетинає українсько-російський кордон. 127 з них знаходяться в межах 3 кілометрів від кордону.
Судячи за загальною кількістю воронок, влітку 2014 року російські військові випустили тисячі артилерійських снарядів по цілях на території України.
Недолік наявних у відкритому доступі супутникових знімків і жорсткі критерії класифікації, які використовуються в звіті, означають, що ці цифри є нижньою межею оцінки істинного числа атак. Цілком ймовірно, що атак було набагато більше, ніж 149. Про це говорить і наявність ще 130 ймовірних артилерійських позицій.
Крім того, артилерійські удари російських Збройних сил з території Росії почалися в липні 2014 року. Їх частота і масштаб зросли в серпні і вересні 2014 року. А сліди артилерійських ударів через кордон можна знайти на всій прикордонній території зони конфлікту в Донецькій і Луганській областях.
Висока частота, широка поширеність і великий масштаб артилерійських ударів, розглянутих в цьому звіті, не дозволяють вважати їх випадковостями або діями без наказу. Таким чином, ці атаки можна вважати виключно актом військових дій Російської Федерації проти України,
– зазначають дослідники.
Читайте також: Скільки українців готові воювати за Батьківщину у війні з Росією