Сперечатися про доцільність такої можливості, як оплата комуналки через термінал чи Інтернет — немає сенсу. Адже це дійсно зручно і вигідно: вам не доведеться стояти у черзі, витрачати час і нерви. Користуватися платіжними сервісами досить просто, тут не потрібні якісь спеціальні знання. Інша справа — варто розібратися, які саме відмінності між пропонованими сьогодні платіжними системами існують, і зрозуміти, які для вас є найкомфортнішими. Розказуємо.

Платіжні термінали

Це спеціальні пристрої, які дозволяють користувачу самостійно виконувати банківські операції, в тому числі — оплачувати комунальні послуги. Такі термінали є у "Ощадбанку", "Приватбанку" (найбільші мережі в Україні) та у деяких інших банках. Існують також так звані I-box'и — це подібні до банківських термінали, але вони не обов'язково належать банкам.

Для оплати комуналки через платіжний термінал потрібно вибрати вид оплати (за електроенергію, тепло, газ чи воду), ввести свої реквізити та дані щодо спожитого об'єму електроенергії, води чи тепла, суму оплати. У банківських платіжних терміналах можна оплатити рахунки за допомогою готівкових грошей або банківської картки, у I-box'ах — тільки готівкою. Головний плюс – різноманітний вибір послуг, видів оплат, можливість оплатити всі комунальні послуги.

Мінус сервісу — термінал не стоїть у вас вдома, його потріно шукати. Він може перебувати у найближчому від вашої домівки магазині або вже у відділенні банку. Ще один момент — за послуги терміналів, наприклад I-box'ів, доведеться сплатити комісійний збір, це плюс кілька гривень до кожного рахунку. Крім цього, не радимо проводити оплату у невідомому місці за допомогою терміналу без розпізнавальних знаків — назви і контактів відповідного банку тощо, щоб не потрапити на гачок до шахраїв.

Інтернет-термінали

Це спеціальні онлайн-сервіси (сайти), де можна оплатити, окрім комунальних, також послуги мобільного оператора, телебачення і Інтернет-послуги, а також переказати кошти. Такі послуги надають, зокрема, системи Portmone і iPay.

Для оплати комуналки потрібно зайти на відповідний розділ, зареєструватися, ввівши номер особистого рахунку, вписати реквізити оплати (суму, об’єм спожитого тощо). Розплатитися — платіжною чи банківською карткою.

Плюси такої оплати — її можна здійснити з дому, з офісу, в будь-який час доби, з будь-якого комп’ютера, підключеного до мережі Інтернет. Мінус — комісія за послуги становитиме від 1 гривні.

Так виглядає інтерфейс iPay

За подібним принципом працює також сайт КП "Головний інформаційно-обчислювальний центр" КМДА (ГІОЦ): потрібно зареєструватися в системі, щоб оплачувати комуналку. Там можна оплатити також послуги дитячого садка та штрафи за порушення ПДР. А розплатитися, до всього, можна ще й карткою киянина.

Перевага ГІОЦ – ширший перелік послуг та можливість оплачувати карткою киянина

Інтернет-сервіси

За електроенергію, тепло і гарячу воду вигідно і зручно платити і через "Особисті кабінети" "Київенерго" просто на сайті компанії. Користувачі знають, що раніше так можна було сплатити за електроенергію. Тепер додана можливість сплачувати також за опалення та гарячу воду. Щоб почати користуватись послугами – потрібно зареєструватись у системі, або ж без реєстрації повідомити у Київенерго показання квартирного лічильника гарячої води, а також квартирного теплолічильника. Завдяки цьому сервісу можна швидко сформувати рахунок для оплати в банку або сплатити за електроенергію онлайн платіжною карткою. Така оплата — без комісії. Система одразу показує, що кошти надійшли на рахунок. Сервіс також дозволяє отримати доступ до статистичної інформації про своє електроспоживання та зробити звірку розрахунків по особовому рахунку, сформувати акт звірки, заносити показники лічильника, повністю контролювати своє споживання і витрати. По суті "Особистий кабінет" — це повний аналог абонентської книжки, при цьому зі значно розширеними можливостями.

Особисті кабінети "Київенерго" тепер пропонують широкий спектр послуг

Особисті кабінети "Київенерго" стають все популярнішими у мешканців столиці. Так, переваги "теплого" Особистого кабінету вже оцінили понад 100 тисяч осіб. А Особистим кабінетом з електроенергії користуються більше 434 тисяч клієнтів. Для власників смартфонів є ще одна хороша новина – офіційний мобільний додаток Київенерго можна безкоштовно скачати з PlayMarket на будь-який пристрій, який працює на базі Android. Скористатися ним можуть всі клієнти, зареєстровані в Особистому кабінеті з електроенергії. До слова, лише за листопад 2016 року майже 200 тисяч побутових клієнтів із 450 тисяч, які зареєстровані в Особистому кабінеті з електроенергії, передали дані своїх лічильників через Особистий кабінет чи мобільний додаток для Android-пристроїв.

Інтернет-банкінг

Це середнє арифметичне між платіжним банківським терміналом і інтернет-сервісом: це також інтернет-сервіс, але який належить певному банку. Зокрема, такий інструмент є у тих же "Приват" та "Ощад" банків, а у ПУМБ – сервіс ПейХаб. Щоб скористатися сервісом, потрібно підключитися до інтернет-банкінгу (для цього зв’язатися з менеджером банку). Після підключення у вас з'явиться особистий кабінет на сайті банку, де ви можете налаштувати оплату комунальних платежів. Алгоритм такий же, як і у випадку оплати через Інтернет-термінали.

Оплата комунальних рахунків за допомогою інтернет-банкінгу користується популярністю серед українців

Плюси: платити можна також фактично з будь-якого місця і в будь-який час, головне, щоб у вас був комп'ютер, підключений до Інтернет. Нюанс в тому, що потрібно бути клієнтом саме цього банку - використання карт інших банків в Інтернет-банкінгу недоступно.

Користувачі про оплату комунальних рахунків через Інтернет:

Людмила Мезенцева, працює в туристичній компанії:

"Укртелекому" сплачую вже років два через Приват24 — дуже зручно. Київенерго, через їхній сайт — десь близько року сплачую за електроенергію, теж дуже зручно, там все наглядно. А зараз вже підключать і інші платежі. А от те, шо мені ГІОЦ присилає, я дивлюсь тільки заради нових вражень — як і що вони там нараховують, мабуть, і самі не знають. Рекомендують при цьому сплачувати через "Портмоне", мовляв, тоді всі рахунки одразу підтягнуться. От думаю, чи спробувати. А взагалі сплачувати через Інтернет зручно, бо все одно більша частина коштів на картці.

Марина Іванцова, підприємець:

Комуналку сплачую через Інтернет вже кілька років. Першим почала користуватися Інтеренет-банкінгом "Приватбанку", а зараз придивляюсь до інших сервісів. Нещодавно дізналась, що "Київенерго" пропонує тепер платити також і за тепло та гарячу воду. Думаю, спробую. Але однозначно буду користуватися Інтернет-оплатою, це економія часу величезна.

Сергій Дібровський, бізнес-аналітик:

Користуюсь оплатою комуналки через Інтернет вже давно. Оплата онлайн дозволяє зекономити час а також дозволяє вести статистику, контролювати рахунки. Крім того, компанії, які пропонують послугу Особистий кабінет, гарантують захист персональних даних, що для мене є важливим.

Якою саме системою скористатися — обирати, звичайно вам. Але радимо не марнувати свій час на стояння в чергах, а опанувати нескладну процедуру оплати через Інтернет. Тим більше, що час ви витратите лише один раз на реєстрацію – не більше 10 хвилин. І нехай оплата комунальних платежів не створює для вас зайвого стресу.