Спільно з мужнім брендом Козацька Рада 24 канал запустив серію матеріалів "Зброя перемоги". У рамках спецпроєкту розкриваємо цікаві деталі про техніку, надання якої сьогодні активно обговорюється у США.

До теми Словацька техніка суттєво посилює ЗСУ: які її переваги та можливості

А допоки західні партнери вирішують, що повинен містити черговий пакет допомоги, кожен українець має можливість підтримати ЗСУ. Саме для цього Козацька Рада запустила ініціативу "За перемогу задонать!".

Згуртованість українців посилює не лише нашу армію, але й авторитет України на міжнародній арені. Відповідно зростають шанси на отримання американського MQ-1C Grey Eagle, який заслужено визнано одним із найкращих безпілотників у світі.

MQ-1C Grey Eagle: розробка та технічні характеристики безпілотника

Розробку безпілотної системи, яка призначалася спеціально для місій антитерористичних спецпідрозділів, довірили на початку нульових американській компанії General Atomics. Новий БПЛА отримав назву MQ-1C Grey Eagle та відразу вирушив на бойове хрещення у країни Африки, а також Ірак та Афганістан.

Система відразу продемонструвала неабияку результативність. Попри увагу до безпілотника, США не поспішають розкривати деталей розробки. Наразі відомо лише про можливості Grey Eagle та його тактико-технічні характеристики.

MQ-1C Grey Eagle
Конструкція безпілотника MQ-1C Grey Eagle / Фото General Atomics

Розмір дрона зовсім немаленький: довжина безпілотного літального апарата має 8 метрів, а розмах крил – цілих 12. Через це конструкція нагадує мінілітак. Не менш вражаючою є потужність дрона. Відомо, що MQ-1C Grey Eagle може переносити на собі півтори тонни корисного навантаження, тобто зброю, яка полетить у ворожі цілі.

Працює апарат на висоті 9 кілометрів й може залишатися у повітрі впродовж 25 годин. При цьому швидкість польоту безпілотника становить 309 кілометрів за годину.

Можливості озброєння

Про озброєння Grey Eagle варто говорити окремо, адже він може нести на собі найрізноманітніші боєприпаси. Найпоширеніші – це ракети AGM-114 Hellfire із лазерним і радіолокаційним наведенням. До слова, вони вже виконують свою роботу в Україні.

Якщо ціль – укріплення позиції або важка броньована техніка, у цьому допоможуть 22-кілограмові бомби GBU-44/B Viper Strike. Їх можна запускати з відстані в 10 кілометрів, а напівактивна система наведення гарантує, що боєприпас прилетить точно в яблучко.

Третій за популярністю снаряд – це адаптований AIM-92 Stinger. З його допомогою Grey Eagle може вражати повітряні цілі ворога: безпілотники, гелікоптери та навіть літаки, якщо говоримо про штурмову авіацію.

Що відомо про потужний безпілотник-вбивцю MQ-1C Gray Eagle: дивіться відео

Технологічність Grey Eagle

Головна особливість Grey Eagle – це потужна ударна функція, однак його можна використовувати і для виконання інших завдань на фронті. Наприклад, для розвідки чи спостереження за цілями. В окремих випадках він може супроводжувати мішені або ж працювати автономно, патрулюючи місцевість.

Потужні камери комплексу дозволяють працювати за будь-яких погодних умов та стежити за цілями навіть через хмари. У цьому допомагають тепловізійні й телевізійні канали. А додаткові цифрові системи можуть аналізувати місцевість на наявність змін. Компʼютер накладає одне зображення на інше та перевіряє наявність будь-яких відхилень. Важливо, що БПЛА може помітити навіть такі незначні деталі, як сліди шин та розставлені пастки.


Зберігання та експлуатація безпілотника вимагають відповідної інфраструктури / Фото Міністерство армії США

За безпеку цього безпілотника відповідає система NERO. Вона унеможливлює шанси на перехоплення Grey Eagle. NERO глушить ворожі радари, залишаючи ворога "сліпим". Крім того, велика перевага БПЛА у супутниковому звʼязку. По-перше, це дозволяє оператору керувати "пташкою" з будь-якої точки планети. По-друге, більшість ворожих комплексів радіоелектронної боротьби просто нездатні вплинути на роботу безпілотної системи.

Водночас така технологічність вимагає якісної та тривалої підготовки. На навчання можуть піти місяці. А його зберігання та експлуатація вимагають відповідної інфраструктури та інструментів. Все ж таки – це фактично зменшений у своїх розмірах літак.

Чи варто очікувати MQ-1C Grey Eagle в Україні

У сучасних війнах безпілотники виконують найрізноманітніші функції: від розвідки до ударів по ворожих цілях. Тому в Україні, яка немає великої кількості ударної авіації, саме вони можуть частково компенсувати її відсутність. Адже точно так само, як і винищувачі, дрони здатні знищувати укріплення, важку броньовану техніку та різноманітні пускові установки.


Grey Eagle може нести на собі найрізноманітніші боєприпаси / Фото Міністерство армії США

Переваги MQ-1C давно могли посилити ЗСУ, однак адміністрація президента Джо Байдена відмовилася надавати безпілотники, обґрунтовуючи це потенційною ескалацією конфлікту. Зараз ситуація може змінитися. Минулого тижня група з 16 сенаторів США звернулася до міністра оборони Ллойда Остіна з пропозицією розпочати постачання MQ-1C Gray Eagle. На їхню думку, це рішення змінить стратегічний хід війни на користь України.