Як показали пілотні дослідження Джеймса Тсурути і Пола Дейтона з Університету Північної Кароліни, вплив на яєчка ультразвуковим випромінюванням певних параметрів може зупинити в них продукцію сперматозоїдів. Але коли накопичені запаси сперми виснажуються, чоловік стає нездатним до зачаття.

В експерименті одноразовий сеанс опромінення за допомогою приладу для ультразвукової терапії ефективно пригнічував продукцію сперми строком до півроку. Після цього періоду здатність до зачаття відновлювалася.

Подібний метод контрацепції відрізняється безпекою, простотою в застосуванні і низькою вартістю, що дозволяє застосовувати його практично в будь-якому регіоні світу. Враховуючи виняткову важливість доступних і надійних контрацептивів для громадського здоров'я, дослідникам було виділено вказаний грант для визначення максимально ефективних і безпечних параметрів ультразвукового впливу на яєчка.

Крім роботи Тсурути і Дейтона, по 100 тисяч доларів від Фонду Білла і Мелінди Гейтс отримали ще 77 наукових проектів. У їх число увійшли розробки нановакцини, яка активується при контакті з людським потом, боротьба з комарами за допомогою хижих рослин, дешевий мікроскоп на основі мобільного телефону для діагностики малярії, інсектицидні шарфи для профілактики цього захворювання та інші.