Президент Олександр Лукашенко велів зменшити на 30% транспортування російського газу Білоруссю до Європи, доки "Газпром" не заплатить борг за транзит.
Це сталося після того, як Москва через борги прикрутила білорусам кран на аналогічний показник. Ціна питання з обох сторін майже однакова - 200 мільйонів доларів. Утім Мінську Москва порадила не плутати святе і грішне.
"У нашому, навіть не самому довершеному контракті з "Белтрансгазом", питання поставки і транзиту газу розділені. І зв’язати їх між собою не можна. Ми не на комунальній кухні і коли я там поставлю таку каструлю, а він з неї забрав шматок м'яса. Так не можна", - каже речник "Газпрому" Сергій Купріянов.
У зв’язку з цим Олександр Лукашенко ображено зазначив - Росія, як давній партнер, могла б і почекати два тижні, доки білоруси знайдуть гроші. Але ж ні - через скандал довелося позичати деінде. Українські чиновники, хоча і проголосили нейтралітет у газовому конфлікті сусідів, але більше прокачати газу нашою трубою у Європу не відмовляться.
"Україна абсолютно нейтральна в цій історії. Бізнес є бізнес - якщо є компанія, яка уповноважена державою зароблять в бюджет держави гроші за рахунок транзиту газу, то чому вона має втрачати можливості це зробити", - каже директор Департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин.
"Звичайно, ми маємо можливість додатково прокачувати 15-20-30 млрд. газу. Якщо в цьому буде необхідність, то українська газотранспортна система реалізує перш за все домовленість про постачання газу в Європу", - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Невирішеність газового питання вже принесла свої негативні результати. Голова Європарламенту Єжи Бузек заявив, що Польща, Німеччина та Литва відчули нестачу блакитного палива. Відтак керівництво ЄС висловило серйозне занепокоєння з даного приводу і закликало сторони якомога швидше вирішити суперечку.
2 хв
Білорусь зменшила транспортування російського газу в ЄС
Російсько-білоруський газовий конфлікт за добу переріс у повномасштабну газову війну.