Основні структурні елементи – це перш за все опис проекту, цілі та завдання. А також чітке визначення джерел прибутку та фінансування, - розповів Руслан Співак, керівник управління малого та середнього бізнесу Піреус Банку в Україні.
Банкіри зауважують, особливе місце в проекті займає обґрунтування потреби підприємства в позикових і обігових коштах. Зазвичай підсумковий бізнес-план містить такі основні розділи:
1) резюме проекту;
2) коротка інформація про підприємство;
3) аналіз ринку;
4) план продажів;
5) план розвитку виробництва;
6) дані про грошові потоки.
Звіт про рух коштів дозволяє спеціалісту банку побачити як поточну ліквідність компанії, так і тривалу можливість компанії повертати борг, пояснив Руслан Співак.
Крім того, бізнес-план повинен містити інформацію про послугу або продукцію підприємства, аналіз ринку, а також маркетинговий план, в якому слід викласти стратегію ціноутворення та конкурентні переваги. Також треба надати план виробництва з описом та розміщенням наявних виробничих потужностей та схему логістики.
Бізнес-план – це є формальним документом. Він займає одну з основних позицій в пакеті документів клієнта і чітко показує, наскільки потенційний позичальник орієнтується і дійсно вірить у свій проект, - наголосив керівник управління малого та середнього бізнесу Піреус Банку в Україні Руслан Співак.
Наразі самі учасники ринку відзначають відкритість банків до співпраці з бізнесом, адже вони допомагають підприємствам розібратися з поточними фінансовими проблемами та виявити потенціал компаній. Крім того, підприємці звертають увагу на індивідуальний підхід фінустанов до кожного клієнта.
«Зараз для бізнесу самий час користуватися банківськими позиками. І зверніть увагу на невеликі банки. Вони більш індивідуально працюють з клієнтом - це однозначно. Тому що великі банки кредитують переважно великий бізнес», - розповів керівник одного з підприємств Юрій Радченко.
Банки активно розробляють нові програми для бізнесу і намагаються надавати оптимальні фінансові рішення. Сьогодні середньоринкові ставки для представників малого та середнього бізнесу в Україні становлять 17-20%, зауважують фахівці.