Онкологія сьогодні – одна з найгостріших проблем українців. На початок 2021 року з раком, у тому числі з раком простати, на обліку в медустановах України перебуває 1 млн 187,6 тисячі онкопацієнтів. При цьому в середньому щорічно про хворобу дізнаються до 160 тис. осіб, а вмирає близько 100 тис. онкохворих.

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку, проголошений "Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями" (UICC). Мета цього міжнародного дня – підвищення інформованості про рак як про одне з найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання.

Україна, на жаль, не завжди може похвалитися наявністю клінік, які використовують у лікуванні передове обладнання та чудово зарекомендували себе. Тому багато пацієнтів розглядають Європу та інших сусідів, щоб лікуватися за кордоном. Ми поговорили з Марісом Скроманісом, керівником Центру стереотаксичної радіохірургії Сігулда, Сигулдської лікарні (Латвія), де сотні пацієнтів з онкологічними захворюваннями з усього світу та з України пройшли радіохірургічне лікування з використанням найсучаснішого в Європі радіохірургічного комплексу – CyberKnife. Ми дізналися, як лікують онкохворих і хто має всі шанси одужати.

– Головна технологія, якою лікують у Вашій лікарні – КіберНіж. Розкажіть, що це за технологія, як давно застосовується для лікування онкозахворювань?

– Під час лікування онкозахворювань є певні стандарти лікування. При цьому кожна держава має ще внутрішньодержавні стандарти. Їх не так багато. Хіміотерапія, хірургія, променева терапія та цільова терапія останнє слово в лікуванні онкозахворювань – радіохірургія. Відповідно, пацієнтам пропонується те, що є доступним для тієї чи іншої країни і не йде всупереч загальноприйнятому лікуванню. Однак, на сьогоднішній день є технології, які зробили крок далеко вперед, і можуть допомогти навіть у тих випадках, де вже променева терапія, хіміотерапія або хірургічне втручання не дасть потрібних результатів. Саме таке рішення – КіберНіж. За 20 з невеликим років свого існування радіохірургія довела свою ефективність та повернула нормальне здорове життя десяткам тисяч людей у ​​всьому світі.

Принцип роботи КіберНожа в тому, що він забезпечує фокусування променів на патологічному осередку з точністю до міліметра. Здорові тканини при цьому не ушкоджуються. Під час звичайної променевої терапії ж вплив на весь хворий орган. Більше того, дістається навіть органам поблизу. Як результат, наше лікування є високоефективним і мінімально впливає на організм в цілому, а інші способи боротьби з раком – як пощастить.

Принцип роботи КіберНожа / Фото Oskars Briedis

Крім того, при роботі з пацієнтами ми використовуємо індивідуальний підхід – враховуємо кожну особливість перебігу захворювання. Адже останнім часом як було – рак лікували як такий. Призначалася терапія від усього раку – хіміотерапія за стандартом та ліками залежно від стадії. Але, наприклад, раку грудей налічується 40 типів, плюс є багато інших факторів, мутації… На щось хіміотерапія не реагує. Це все потрібно враховувати. Нам під час лікування важливо розуміти, що саме ми лікуємо, де рак народжується, точну область ураження, його вплив на органи поряд та організм у цілому.

– Правильно я розумію, прямого хірургічного втручання немає і процедура швидка та безболісна, а сам курс лікування нетривалий?

– Курс лікування на КіберНожі складається з 3 етапів. 1–2 дні – це підготовка. Асистенти радіолога індивідуально для пацієнта створюють термопластичну маску або вакуумний матрац та проводять спеціальні КТ, МРТ для планування лікування. При лікуванні пухлин легень, печінки, раку передміхурової залози лікар встановлює золоті маркери в пухлину для її візуалізації. На цьому етапі може знадобитися біопсія. Ця процедура не є приємною і проводиться під контролем ультразвуку або комп'ютерної томографії. Після цього кілька днів відбувається планування та перевірка плану лікування. Третій етап – сама процедура лікування на КіберНожі (до п'яти днів). Проводиться помічниками радіологів під контролем лікаря – променевого терапевта. Тривалість процедури близько години, а неприємних відчуттів вона не викликає. Під час сеансу робота КіберНожа – рухатися навколо пацієнта, впливаючи на пухлину. Після процедури пацієнт може їхати додому чи у готель.

– Коли пацієнт бачитиме результати лікування? Які можуть бути ускладнення? Чи часті вони?

– Чи ефективне лікування, видно від трьох тижнів при метастазах і до трьох років при доброякісній пухлині в голові. У випадку з раком простати – аналіз ПСА (простато-специфічний антиген, аналіз, який чоловікам після 55 років потрібно робити 1 раз на рік для контролю здоров'я простати, а чоловікам у зоні ризику, коли близькі родичі хворіли на рак простати – після 45 років) доходить до норми через рік.

Принцип роботи КіберНожа / Фото Oskars Briedis

Побічні ефекти не часті і переважно пов'язані з органом, який піддавався лікуванню. За нашою статистикою реакція на лікування мінімальна та/або короткочасна – проходить за кілька тижнів. Пацієнт одужує повністю та живе нормальним життям. Якщо під час діагностики ми бачимо, що побічний ефект може бути серйознішим, ніж ефект від лікування, ми не беремося за лікування.

– У вас дуже високі показники повного лікування пацієнтів онкології. Майже 95%. До вас за допомогою може звернутися будь-який онкохворий? Чи ви лікуєте залежно від ступеня тяжкості чи будь-яких інших факторів?

– У нас у лікарні залізне правило – ми беремося за тих пацієнтів, яким з високою ймовірністю можемо допомогти. Це з'ясовується на перших етапах – під час спілкування з медичним консультантом нашої лікарні. У нас багато онкопацієнтів із III-IV стадіями, з первинними пухлинами, рецидивами, метастазами. Були навіть ті, яким їхні лікарі нічого не могли запропонувати. Ми дивимося, щоб наше лікування було ефективним, а дива зробити і не намагаємось. Також, до речі, ми не лікуємо пацієнтів, яким необхідна термінова допомога. Маю на увазі онкохворих з інших країн. Оскільки від моменту звернення хворого до його фактичного приїзду до нас проходить близько 1 місяця. Прискорити процес складно.

Наша лікарня є першою і поки що єдиною в країнах Балтії спеціалізованою радіохірургічною клінікою, в якій проводиться весь спектр радіохірургічних втручань для пухлин всього тіла. Особливо багато у нас лікується пацієнтів із пухлинами головного мозку та раком передміхурової залози. За останні 6 років ми прийняли трохи більше 650 пацієнтів, 127 з яких були лише цього року.

До речі, нейрохірургічний спектр у нас проводить нейрохірург з України, Владислав Бурик. Він працює з усіма патологіями голови та спини. У нього чудова репутація та сотні врятованих життів. Раком простати займається професор Маріс Межецкіс. Він працює у нас 6 років. До цього він працював у регіональній лікарні і всі знання, які отримав, він підкріпив знаннями з радіопроменевої хірургії. З гордістю та впевненістю можу сказати, що наші лікарі не просто майстри своєї справи, а й глибоко віддані своїй справі, закохані у неї та живуть нею.

– Якщо ваша технологія така ефективна, чому нею не лікують у кожній клініці?

– Все дуже просто. По-перше, саме обладнання дуже дороге і далеко не кожній, навіть найсучасніший медустанові, а тим більше державі, доступно. КіберНіж придбали близько 300 клінік у світі. Найближчі до України – Латвія та Польща. Також він є у Німеччині, Фінляндії тощо. При цьому при виборі варто враховувати спектр роботи апарату в різних країнах. Наприклад, якщо він стоїть у лікарні нейрології чи нейрохірургії, то освоює лише цей потік. У Роттердамі (Нідерланди) є два КіберНожі в Університетській Лікарні, які приймають по 500 осіб на рік. Але їхня спеціалізація – лише пацієнти, які лікують легені.

Технологія КіберНіж / Фото Oskars Briedis

Наступний момент – мають бути фахівці, які зможуть поставити КіберНіж і, при необхідності, обслуговувати. Також потрібні лікарі, які зможуть з ним працювати. Це і променеві терапевти з новими знаннями – променеві хірурги, медичні фізики та навіть фахівці адміністрації, які знають технологію та як вести потік пацієнтів. "Відбір" пацієнтів, кому вона підходить, а кому ні, дуже важливий. І, звичайно, мають бути люди, які можуть дозволити собі фінансово таке лікування.

– До речі, а скільки коштує лікування?

– Ціна залежить від кількості осередків пухлини та їх розташування. 1 або 5 осередків в одній зоні (зони дві, а їхнє розмежування проходить по талії на верхню зону та нижню й голова) коштують від 8 тис. євро. Якщо осередки перебувають в обох зонах, то – даємо знижку 50% на лікування другої зони. Прайс є на сайті, але в кожному конкретному випадку потрібно прораховувати індивідуально.

– Багато українських лікарів просто не знають про таку сучасну технологію лікування раку як КіберНіж. Або знають, але недостатньо, щоби радити своїм пацієнтам таке лікування. А це могло б допомогти великій кількості хворих. Як, на Вашу думку, ситуацію можна поміняти? І чи це реально?

– Це справді серйозна проблема. Справа в тому, що найефективніший і плідний тандем – це лікар-радіохірург. Тобто бажано, щоб з нами зв'язувався не пацієнт, а пацієнт зі своїм лікарем. У такому разі питання та відповіді мають більш предметну форму. А маємо ми іншу картину – досвідчені та добрі лікарі в основному консерватори. Вони радять, як правило, тільки те, що дуже добре знають, вивчали самі і розуміють. А оскільки КіберНіж не стоїть у кожній клініці, лікарі знають про нього дуже мало. Цих знань недостатньо, щоб рекомендувати наше лікування своїм пацієнтам. Якщо хворий дізнався про метод із ЗМІ, наприклад, і прийшов до свого доктора-уролога, а той сказав, що нічого такого він не чув, то, звичайно, пацієнт вирішить, що таке лікування – міф, і може втратити дорогоцінний час. З іншого боку, якщо пацієнт дізнається про технологію більше, ніж його лікар, він може засумніватися в компетентності свого лікаря.

Тому ми створили навчальний курс з радіохірургії російською мовою. Його мета, розповісти лікарям про радіохiрургію та КіберНіж, про те, як він працює і з якими проблемами пацієнти можуть попрощатися завдяки цій технології. Планується, що ми зберемо лікарів, які працюють з онкохворими на одній з інтернет-платформ, і проведемо лекцію у відеоформаті. Найближчим часом ми збираємося також запустити навчання нашим методам роботи та лікування.

– У Вас дуже прозора політика "приходь, сам побачиш якість і надійність". І знаходитесь ви не так вже й далеко – всього півтори години літаком до Риги, розкажіть про сервіс, який пропонується, для іноземців.

– Відстань у цьому питанні не головне, багато хто їде ще дальше за здоров'ям. Ми намагаємось максимально полегшити нашим пацієнтам лікування. Зокрема, клініка займається питанням "запрошення" до країни, без якого швидко потрапити на лікування майже неможливо. При необхідності ми можемо допомогти з пошуком житла та іншими питаннями. Важливо, щоб хворий займався питаннями свого здоров'я.

Відео, як лікують рак передміхурової залози методом радіохірургії КіберНіж (CyberKnife):