Зміни до основного закону, які винесли на всенародне голосування, запропонував уряд лівоцентристів і особисто прем'єр Матео Ренці. Вони зачіпають третину статей конституції Італії. Це наймасштабніше переформатування основного закону за останні майже 70 років.

Головна мета конституційної реформи – зміцнити уряд та пришвидшити ухвалення законів італійським парламентом. Для цього пропонують урізати права Сенату. Зокрема, у верхньої палати хочуть забрати можливість відправляти кабмін у відставку та блокувати законопроекти.

Критики ж реформи наполягають – вона прописана нечітко, тому лише ускладнить взаємодію між гілками влади. Крім того, побоюються, що зміни можуть призвести до концентрації влади в руках прем'єра. Особливо гостро Матео Ренці за реформу критикують популісти.

За останніми соцопитуваннями, противників реформи більше, ніж її прихильників. Але за кілька днів до голосування чверть італійців ще не визначилася, як голосуватиме. Тому результат референдуму передбачити важко.

Оглядачі ж зазначають – італійські популісти агітують проти конституційної реформи, аби добитися позачергових парламентських виборів. Адже прем'єр Матео Ренці обіцяв що піде у відставку, якщо його не підтримають на референдумі. І тоді євроскептики та популісти отримають свій шанс прийти до влади. Частина оглядачів ставить такий розвиток подій в Італії в один ряд з Брекзітом та перемогою Дональда Трампа у США.