У тексті декларації про суверенітет України ще не незалежна Україна формально відмовилася залишатися членом так званого "Ядерного клубу". Офіційно без'ядерний статус український парламент погодив за 4 роки – 16 листопада 1994-го. Тоді нардепи проголосували за приєднання України до договору про нерозповсюдження ядерного озброєння.
США та Росія боялись Україну
Таке буває рідко, але інтереси США та Росії співпали – держави прагнули не допустити появи на карті світу нових ядерних держав.
На той час офіційно їх налічувалось п'ять: США, Великобританія, Франція, Китай та Радянський Союз. Після розпаду комуністичної наддержави баланс сил міг суттєво змінитись, адже ядерне озброєння СРСР на той час перебувало на території 4 новоутворених держав: Росії, України, Білорусі і Казахстану. Такий розвиток подій не влаштовував ні Росію, не західний світ.
Від Радянського Союзу Україна отримала у спадок вражаючий ядерний арсенал – 3-тій за потужністю у світі після США та Росії. Він налічував 1240 ядерних боєголовок та 176 міжконтинентальних балістичних ракет. Останні, зокрема, могли долати відстань до 14 тисяч кілометрів. Це, в теорії, дозволяло охопити ядерною парасолькою майже весь світ.
Ядерна зброя в обмін на безпеку
Найбільшою гордістю ядерного потенціалу України була балістична ракета Р36-М, яку в НАТО красномовно назвали "Сатана". Розробка Дніпропетровського конструкторського Бюро "Південне" з незначними модифікаціями вже понад 40 років залишається найкращою балістичною ракетою в світі і флагманом ракетних військ Кремля. Саме ракетні двигуни на базі "Сатани" дозволили Україні залишитися в клубі космічних країн та виводити на земну орбіту супутники.
Крім зброї Україна отримала і засоби її доставки – 25 стратегічних бомбардувальників-ракетоносців Ту-95МС, 19 надзвукових стратегічних бомбардувальників Ту-160, та більше тисячі крилатих ракет. Одинадцять літаків та ракет Україна передала Росії в рахунок газових боргів. Решту ж Україна утилізувала за гроші США.
Крім фінансової допомоги, в обмін на без'ядерний статус Україна попросила гарантії безпеки, компенсацію за вартість високозбагаченого урану, а також технічну допомогу для утилізації тих зарядів, які не були передані Росії. Москва, зі свого боку, погодилась забезпечити українські АЕС ядерним паливом.
Усе своє ядерне озброєння Україна передала в Росію до травня 1996 року. До січня 2002 всю стратегічну авіацію утилізували, а всі пускові установки для балістичних ракет знищили.
Україна може відновити ядерний статус
Тож Україна виконала абсолютно всі взяті на себе зобов'язання і позбавилась ядерного спадку. І, як показав час, залишилась беззахисною, незважаючи на гарантії безпеки.
Росія знехтувала одним з головних пунктів вже відомого всім українцям Будапештського меморандуму – не порушувати територіальну цілісність України – анексувала Крим та вторглась на Донбас. Не дотримались свого слова і західні країни – Київ не захистили від зовнішньої агресії, попри взяті зобов'язання.
Як виявилось, єдиним фактором, який може стримати агресію у сучасному світі, є сила ядерної зброї. Експерти кажуть, що Україна може її відновити, але офіційно Київ цього робити не збирається. Принаймні, поки що.