Меджліс кримськотатарського народу вимагає анулювати контракт між Україною та Росією про постачання до Криму електроенергії. Розмов про цей документ було багато — у Кабінеті міністрів навіть провели службове розслідування. Але дія контракту майже закінчилася, але конкретних результатів ще й досі нема.

Народні депутати, які критикують скандальний контракт, раніше заявляли, що він приніс колосальні збитки Україні. Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин певен, що договір усе ж вигідний для нашої держави. Тож він пропонує його продовжити.

Насправді договір було укладено в інтересах нашої держави. Контракт за період свого існування (10 місяців) приніс прибуток — більше 300 мільйонів гривень. Він однозначно комерційно вигідний,
— заявив Демчишин.

Про зиск для України в цьому питанні не може й бути мови, вважають деякі експерти: через ці домовленості страждає бюджет та вся енергосистема України. Вони говорять, що енергетична блокада Криму — не вихід, адже через неї постраждають не тільки кримчани, а й економіка нашої країни.

Не потрібно забувати, що ми є достатньо сильно залежними за енергоносіями від Росії. Насамперед мова йде про те, що та блокада, що є зараз, призведе до припинення постачання вугілля для українських ТЕС. І альтернативи цьому на сьогоднішній день немає. Про газ я взагалі мовчу,
— вважає директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.

Експерт наголосив, що Росія має широкий спектр засобів для відповіді, якщо договір про постачання електроенергії до Криму не буде продовжено.

Активісти громадянської блокади Криму, які не підпускають ремонтників до пошкоджених ЛЕП, поки не відступатимуть. Але за кілька днів "кримського блекауту" лідер кримських татар Мустафа Джемілєв заявив, що одну лінію, яка живить Крим, усе ж відновлять.

Долю інших опор, зазначив Джемілєв, буде вирішуватися спільно багатьма відомствами та активістами. Також він додав, що кримські татари виступають проти того договору про постачання електроенергії до Криму, що існує на сьогодні.

Політолог Володимир Єгоров рішення про поновлення однієї лінії пов'язує із ймовірними погрозами, що могла висловити Москва Україні. Він говорить, що вирішальну роль у цій історії відіграє українське суспільство: від нас залежатиме, чи зможе Україна в цьому питанні зберегти свої національні інтереси.

Хоча також експерт додав, що Росія через цю блокаду може повернутися до ідеї сухопутного сполучення Криму зі своєю основною територією. Адже вже лунають заяви про підвід військ до кримсько-херсонського адміністративного кордону.

Договір про постачання електроенергії до Криму з України діє до кінця грудня цього року. Поки можновладці шукають виходів, а експерти підраховують зиски і втрати, на півострові готуються до найгіршого. Принаймні до цього закликає самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов.

Дивіться повний випуск програми "Крим.Реалії" на Телеканалі новин "24" сьогодні о 18:30.