26 січня 280 депутатів із 414 тиснуть зелені кнопки. Польський сейм вирішив криміналізувати висловлювання про причетність поляків до Голокосту, а також пропаганду так званої "бандерівської ідеології", дій ОУН та УПА. Максимальна санкція – для порушників – три роки ув'язнення.

Читайте також: Ситуація є вкрай складною, – Юринець прокоментувала польський закон про "заборону бандерівської ідеології"

Закон, з юридичної точки – недолугий. Каже директор українського Інституту національної пам’яті. Формулювання "бандерівська ідеологія", за розповсюдження якої зібралися карати, незрозуміле. Бо тоді під дію закону потраплять не лише українські автори, але й польські, усі ті хто писали про УПА, не вважаючи її діяльність злочинною. А найстрашніше те, що поляки визнали потенційними бандерівцями усіх українців, що живуть чи працюють в Польщі.

В обґрунтуванні до цих законопроектів зазначено їх необхідність, яка пов’язана з тим, що в Польщі більше 1 мільйона українських заробітчан, які на думку польських політиків можуть бути носіями небезпечної бандерівської ідеології,
– сказав директор Інституту національної пам'яті Володимир Вятрович.

Причина ухвалення цього закону – політична – переконаний Володимир Вятровий. Підозри українських істориків підтверджують навіть їх польські колеги.

Прийняття цього закону щодо Бандери в парламенті є політичним, що обумовлено недопущенням PiS конкурентної партії "Кукіз-15", яка пропонує такі ж радикальні закони. Й може забрати електорат,
– розповів історик Томаш Стриєк.

Записуючи усіх українців у нацисти, польські політики хочуть відвернути увагу від власних. Зокрема, днями у Польщі почалися арешти симпатиків ідеології Адольфа Гітлера. А також відволікти власний електорат від конфлікту з Євросоюзом. І історичні міфи для цього годяться найкраще.

Тим більше, що ЄС погрожує позбавити Варшаву права голосу в Раді Європі через недолугу судову реформу. А також критикує наміри поляків заборонити аборти.

На офіційному рівні Україна реагує мляво. Заклики депутатів від "Свободи" достроково припинити парламентські канікули і ухвалити звернення до польських колег – залишилися без відповіді.

А Президент заявив, що закон не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею і висловив стурбованість. Власне як і МЗС . Міністерство досі не втрачає надію на дружелюбність наших сусідів.

А от євреї, яких також стосується цей закон, – обійшлися без реверансів. На переконання Прем’єр Ізраїлю Беньяміна Нетаніягу закон настільки абсурдний, що дозволить карати навіть тих, хто пережив Голокост, за їхні свідчення. І одразу на килим для пояснень викликали Посла Польщі.

А в Кнесеті уже з'явився законопроект, за яким польський документ прирівнюється до заперечення Голокосту. За це в Ізраїлі ув'язнюють на 5 років. І коаліція і опозиція обіцяла за нього проголосувати, якщо Анжей Дуда таки наважиться підписати ухвалений документ. Власне польська опозиція про це і попереджала своїх колег.

І реакція Америки не забарилася. Представник Держдепу Хізер Нойєрт заявила, що закон шкодитиме вільній науковій дискусії. І натякнула, що польській владі варто перевірити: як ухвалений документ вплине на партнерські стосунки між США І Польщею.