Через тиждень ВР може скасувати недоторканність депутатів і суддів і дати старт конституційній реформі, пише "Сегодня".

Ці питання нардепи розглянуть 13 січня на своєму першому в новому році засіданні. Також нардепи мають намір викликати для звіту щодо падіння гривні главу НБУ Валерію Гонтарєву. А якщо з виконанням бюджету-2015 щось піде не так, звітувати під куполом доведеться і членам Кабміну. Якщо ж міністри і голова Нацбанку проігнорують запрошення, депутати погрожують особисто проситися до них на прийом.

План роботи

Останнє в 2014-му засідання ВР, як відомо, пройшло 29 грудня і тривало майже добу. Під крики і сварки, розливаючи "каву" з термосів, о 5:00 вже 30 грудня нардепи таки прийняли бюджет-2015 і внесли поправки в Податковий і Бюджетний кодекси. Новий рік, судячи з календарного плану, депутати зустрічали з виборцями. Але багатоз них відкрито звинувачували колег у прийнятті бюджету на швидкоруч, мовляв, квитки на літак в теплі краї пропадуть. Втім, робота з виборцями тривала недовго: з 5 по 12 січня нардепи трудяться в комітетах. Але пропрацює ВР недовго: вже 16 січня відбудеться останнє засідання першої сесії 8-го скликання. Після цього, судячи з досвіду минулих років, слуги народу підуть на тривалі канікули, а друга сесія може відкритися тільки в середині лютого.

Недоторканність

Перше питання порядку денного 13 січня – позбавлення депутатів і суддів недоторканності. Цей пункт виборці могли помітити в кожній передвиборчій програмі партій, чиї фракції тепер входять в коаліцію. Але після проходження у ВР нардепи стали думати по-іншому. Так, "Батьківщина" виступає за позбавлення недоторканності всіх, в тому числі і Президента. Інші хочуть зробити "доторканними" лише депутатів і суддів. А за словами голови фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрія Луценка, близько третини ВР не хоче позбавлятися своїх привілеїв. Втім, щоб скасувати недоторканність, треба змінювати Конституцію, а поправки в Основний закон ВР повинна вносити на двох різних сесіях. Так що в першому читанні нардепи повинні скасувати недоторканність до 16 січня.

Можливі відставки

До кінця місяця повинна також вирішитися доля Гонтаревої і Яреми. Джерела в оточенні президента підтвердили "Сегодня", що їх відставка обговорюється давно, та й експерти кажуть, що глав НБУ і ГПУ потрібно змінити. "Суспільне невдоволення їхньою роботою наростає", – говорив директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко. Але, за словами джерел, заміну Гонтаревої і Яремі не знайшли, хоча не раз з'являлися фейкові новини, що Гонтареву може змінити екс-президент Віктор Ющенко чи екс-глава МВФ Домінік Стросс-Кан. Джерела в ГПУ говорили "Сегодня", що Віталія Ярему можуть змінити на кума президента, нинішнього заступника глави ГПУ Віктора Шокіна.

Судова реформа

Ще одне важливе питання, яке обговорять 13 січня, – судова реформа. Рада з питань цієї реформи, створена президентом, в середині грудня підготувала відповідний пакет проектів. Зараз вони проходять оцінку у Венеціанській комісії. Якщо остання схвалить, а ВР прийме закон, вимоги до роботи і відбору суддів підвищаться. Але чутки про підвищення мінімального віку для роботи суддею не виправдалися: обговорювалося, що з 25 років його можуть підняти до 30-35.