Ми – країна бідна з вкрай незбалансованою економікою. Водночас Україна – один з лідерів по навантаженню Пенсійного фонду на ВВП. Ця частка затрат сьогодні складає близько 12-13% і є однією з найвищих у світі. Хоча зазвичай така ситуація характерна для багатих країн з високими пенсіями, – зазначив він.
За словами Блінова, низький рівень пенсій пояснюється кількома причинами. В першу чергу, низьким рівнем ВВП.
Зараз український ВВП складає близько 90 млрд доларів. Тоді, як три роки тому це було 185 млрд доларів Для порівняння, якщо взяти ВВП Польщі, то у них це 550 млрд доларів, – говорить експерт.
Ще одна причина, як зазначив Блінов, висока частка тіньового вектора. На сьогодні 40% української економіки знаходиться в тіні.
Тобто мінімум 40% доходів і зарплат, з яких не сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до Пенсійного фонду. Людина, приміром, в реальності отримує 10 тис грн зарплати, але офіційно її дохід складає близько 4 тис грн. От із цієї суми і розраховується її пенсія. Тому вона може претендувати на пенсію в розмірі 30-40% від свого офіційного окладу. Це і виходить 1200-1600 грн – середньостатистична українська пенсія, – підкреслив він.
Крім того, наголосив Андрій Блінов, є ще одна причина низьких пенсій – демографія. Українці – старіюча нація. Тому, щоб пенсії були на відповідному рівні, потрібно витримувати певне співвідношення між працюючими і пенсіонерами.
У нас один працюючий утримує більше, ніж одну людину. При 40 млн населення необхідно, щоб хоча б 25 млн чоловік працювали і сплачували єдиний соціальний внесок. У нас ЄСВ сплачує менше 10 млн чоловік при працездатних 18 млн. Фактично всі пенсії у нас фінансує 9,5 млн чоловік. При такому співвідношенні ніколи не буде високих пенсій, – підкреслив експерт.
Тому, за його словами, щоб підвищити пенсії, необхідно зробити низку кроків.
Треба перевірити одержувачів пенсій, щоб не було "мертвих душ", переглянути трудовий стаж. І, звичайно, змінити умови права виходу на пенсію. В першу чергу, це підвищення пенсійного віку. В ЄС середній вік виходу на пенсію становить 63 роки. Нам також треба виходити на цей показник. Хочемо ми цього чи ні. Питання, хто з політиків на це зважиться, – підсумував Андрій Блінов.
Нагадаємо, з 1 травня мінімальна пенсія в Україні складає 1130 грн.
Читайте також: Перші кроки уряду: що вдалося, а що ні Кабміну Гройсмана