Договір автоматично означав ліквідацію Союзу Радянських Соціалістичних Республік, який існував з 1922 року. Підписанню передував фактичних розвал СРСР та здобуття незалежності його колишніми учасниками. Але для того, щоб нормалізувати відносини між пост-радянськими республіками, було вирішено створити нове міждержавне об'єднання.

Найцікавіше, що Україна, одна з ініціаторів створення нового об'єднання, де-юре ніколи не була державою-членом СНД, оскільки не ратифікувала Статут організації. Зараз до СНД входять 9 держав. Туркменістан, як і Україна, статуту не підписав, а Грузія вийшла зі складу організації після серпневої війни 2008-го року.

Населення СНД складає 279 з половиною мільйонів осіб, керуючою державою зараз є Білорусія, виконавчим секретарем – росіянин Сергій Лебедєв.

Мета організації – співпраця країн-членів організації у різноманітних галузях та інтеграція країн-членів у єдиний економічний простір. Але фактично СНД керує Росія, яка використовує співдружність для домінування у пост-радянському регіоні.

На весні 2014 року тодішній секретар Ради національної безпеки та оборони Андрій Парубій заявив, що Україна має намір почати процедуру виходу з СНД. Згодом, президент Петро Порошенко проігнорував Мінський саміт співдружності, а вже 27 листопада у Верховній Раді зареєстрували проект постанови про припинення членства та участі України в органах СНД.