33-й керівник Штатів завжди скептично ставився до комуністичної ідеології та методів "держави робітників і селян". Уже в перші роки правління почав втілювати доктрину стримування комунізму.
Доволі пафосно він заявив, що Америці відводиться роль "викорінювача зла" на планеті. Звідси завдання Штатів — не допустити поширення влади Сталіна, його спадкоємців чи союзників. У хід йшли всі методи холодної війни: політичні домовленості, економічні утиски, битва ідеологій і нарощення військового потенціалу.
Єдине обмеження — не допустити вибуху третьої світової. Своєю поразкою Трумен вважав прихід комуністів до влади у Китаї. Проте, йому вдалося відстояти Грецію, Туреччину й Іран. Та одне діло, коли ідеологія процвітає на інших континентах, інше – коли у тебе під боком.
У своєму щоденнику Трумен писав: "Єдина проблема — божевільні американські комуністи. Їх у нас лише один мільйон, але вони віддані Сталіну. Відіслати б їх у Росію, хоча, переконаний: Сталін негайно б заслав їх до Сибіру або концентраційного табору". Поступово з державної служби та творчого середовища було вичищено всіх комуністів і їхніх симпатиків.
В СРСР Трумена часто називали "пігмеєм-антирадянщиком", "обмеженим провінціалом". Він дійсно довгий час працював на батьковій фермі і, між іншим, став першим президентом США, що не мав вищої освіти. Втім, це не завадило Гаррі Трумену зупинити сталінську агресію та стояти біля витоків ООН і НАТО.