"Позаблоковий статус України, він абсолютно сприймається на Заході, і для них головне те, що ми стали, ще раз повторюю, - стабільною, прогнозованою країною, і нас хочуть чути, на слухають, нас поважають, на нас зважають", - каже заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

Та деякі аналітики зауважують - депутати просто не розуміють, на що штовхають країну. Адже слабка бідна держава не зможе сама себе захистити.

"Позаблоковий статус не дає жодних міжнародних гарантій. Більше того: це є самозречення від зовнішньої допомоги у випадку воєнної агресії проти України", - каже експерт з міжнародних питань Григорій Перепелиця.

"Та нема блоків, є міжнародні організації, а якщо нема блоків, то не може бути позаблокових країн. Цей закон треба викинути на смітник, а тих хто його писав - їх треба просто мітлою вимісти з Верховної Ради щоб вони не ганьбили українську націю", - каже директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Не вважає обов’язковим закріплювати позаблоковість України в законі і парламентський спікер. Втім, каже, його фракція, як і вся коаліція голосуватимуть "за".

"Я вважаю, що нам не потрібно містити такий залізобетонний припис, бо життя змінюється, співвідношення та розстановка сил змінюється", - каже голова Верховної Ради України Володимир Литвин.

Тим часом комуністам, які давно борються проти вступу до НАТО, законодавчо закріпленої позаблоковості замало. В КПУ пропонують надати Україні статус нейтралітету. Втім, експерти кажуть, що такий статус за Україною мають визнати й інші держави. Та поки на українській території є військова база Росії, говорити про нейтралітет недоречно.