Про це повідомив голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації Валентин Резніченко.
На сайт eco.dp.gov.ua є інформація з 15 постів екологічного спостереження, розташованих у Дніпропетровську, Дніпродзержинську та Кривому Розі. Це дані про стан атмосферного повітря та речовини, які в ньому містяться. Результати спостережень передаються на сайт раз на кілька днів. Зараз ця публічна система екологічного моніторингу працює в пілотному режимі. Проте вже зараз кожен житель регіону може зайти на інтернет-ресурс і зрозуміти, як і чим дихається в трьох найбільших промислових містах області.
Насамперед сайт дає цифри так званого індексу забруднення атмосфери (ІЗА). Для людей, які не розбираються в екології, ці цифри розшифровані статусами — від "дуже низького ІЗА" до "дуже високого". Зараз в усіх трьох містах показники високі.
"Ми зробили те, що роками боялися зробити великі підприємства — показали людям, чим вони дихають насправді. Чому? Тому, що ми — відкрита влада. За екологічну програму 2016-2025 ми плануємо зменшити шкідливі викиди в області на 30%. Тепер у жителів Дніпропетровщини є можливість особисто контролювати як це відбувається", — підкреслив керівник області Валентин Резніченко.
Планується, що на повну потужність система вийде вже наступного року. Проектом обласної програми екологічної безпеки на 2016-2025 роки передбачена установка датчиків екомоніторингу на всіх найбільших підприємствах Дніпропетровщини, які забруднюють атмосферу найбільшою мірою. Карта на сайті eco.dp.gov.ua стане більш детальної. Кожен зможе побачити, який саме завод і чим саме забруднює повітря.
Зараз датчики мають "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Дзержинського", "Нікопольскійзавод феросплавів","АрселорМіттал Кривий Ріг", "Євраз-Дніпродзержинський коксохімічний завод".
Така система — ноу-хау для всієї України: "У держави, на жаль, поки немає концепції екологічного моніторингу. Ми протестуємо нову систему, запустимо її, а потім запропонуємо всім регіонам країни", — підкреслив Валентин Резніченко.
У Дніпропетровській області — 25 великих підприємств-забруднювачів. На них припадає 95% всіх шкідливих викидів в атмосферу.