Що ж робити тим, хто не хоче змиритися з проблемою або купувати питну воду в пластикових пляшках? Оптимальний вихід вирішити питання сучасними методами: встановити під мийку або безпосередньо на труби відповідні фільтри.

Дбають про здоров'я людей, продовжують термін служби побутових приладів

Фільтри для води можна умовно розділити на дві великі групи. Перша пристрої, які очищають рідину, призначену для побутових потреб. Друга прилади, які обробляють питну воду.

Фільтри не тільки покращують якість рідини. Ці прилади також продовжують термін служби побутової техніки, підключеної до труб.

Наприклад, через води підвищеної жорсткості барабан пральної машини буде швидко покриватися накипом, що, природно, знизить її термін експлуатації. Схожим чином все відбувається і з бойлерами, нагрівальними елементами чайників, посудомийними машинами та іншою побутовою технікою.

Вибираємо відповідний фільтр

Вибираючи фільтр, попередньо зробіть хімічний аналіз води. Так вдасться максимально точно встановити, які типи картриджів або додаткові модулі знадобляться в вашому випадку. Іноді воду потрібно обробляти ультрафіолетовою лампою або встановлювати на труби систему грубої фільтрації.

Для міських квартир можна використовувати такі очисні прилади:

• глечикового типу;

• проточні;

• зворотного осмосу;

• системи ультрафільтрації.

Глечик, зворотний осмос або картриджі?

Глечик або насадка на кран найпростіший спосіб поліпшити якість води. Найбільш результативним є зворотний осмос. У цьому фільтрі використовується нано-мембрана, яка затримує бактерії, віруси, шкідливі мікроелементи і домішки.

В результаті оброблена таким чином вода за своєю якістю не поступається джерельній. Варто лише врахувати, що для повноцінного функціонування системи зворотного осмосу може знадобиться попереднє очищення рідини від великих абразивних речовин.

Багатоступенева фільтрація також дає відмінні результати. В її основі використання знімних картриджів з різноманітним наповненням. Рідина поетапно очищується від великих забруднень, хімічних елементів, а потім пом'якшується і подається в кран.