Зокрема трагічним було спекотне літо 2018 року, коли у Лондоні від спеки загинули понад 700 людей. Науковці з університетського коледжу Лондона з'ясували, як можна запобігти таким випадкам, про що пише видання Euronews.

Цікаво Як відходи кондиціонера можуть давати понад 500 мегаватів енергії

Що може врятувати від спеки

Вчені встановили, що якби у 2018 році дахи лондонських будинків перефарбували у світліші кольори, то це б допомогло уникнути до 32% смертей – тобто приблизно 249 з 786 зареєстрованих смертей від спеки. Науковці запевняють, що світлі дахи поглинали б менше сонячного світла й таким чином середню температуру в місті вдалося б знизити на 0,8 градуса за Цельсієм.

Отриманий ефект охолодження по всьому місту врятує життя і покращить якість життя мешканців по всій міській території,
– каже провідний автор дослідження доктор Чарльз Сімпсон.

Будинок
Науковці радять відмовлятися від темних дахів / Фото Pexels

Водночас якби всі дахи були покриті сонячними панелями, то це б знизило смертність на 12%, а середню температуру на 0,3 градуса за Цельсієм, але панелі б генерували електрику. Цей варіант поступається фарбуванню дахів, проте науковці не виключають комбінування світлих дахів та сонячних панелей, адже це дозволить знизити смертність від спеки й температуру та дозволить генерувати більше відновлювальної енергії.

Необхідність адаптації наших міст до зміни клімату очевидна. Перефарбування дахів – одне з можливих рішень,
– каже співавтор дослідження, професор Тім Тейлор.

Варто зауважити, що у 2024 році температурні рекорди оновлювалися по всій Європі, а в Україні це було найспекотніше літо за всю історію спостережень – у багатьох областях стовпчики термометра піднімалися вище позначки 40 градусів.