Відтак, ще в п'ятницю у відомстві заявили: чоловікам для виїзду за кордон знадобиться спеціальна довідка. Наразі про зміст, форму та механізм її отримання відомо мало. А от українці призовного віку вже намагаються уникати поїздок до Європи, аби із Західного кордону не опинитися одразу на Східному.

У кращі часи черга на пропускному пункті "Шегині-Медика" сягала вглиб села. Зараз охочих перетнути кордон значно менше. Здебільшого, мешканці прилеглих сіл кажуть, що людей поменшало, бо в одних немає грошей, інші — бояться мобілізації.

Прикордонники ж кажуть: нікого з кордону в армію не забирають. У користуванні мають лише базу людей, які перебувають у розшуку. І додаткових довідок не вимагають.

Читайте також: До Одеси літаком доправили поранених бійців, серед них — "кіборги"

Можливо, за кілька днів чоловікам до Європи доведеться їздити через військкомат. У п'ятницю міністр оборони заявив: аби військовозобовязані не пересиджували мобілізації за кордоном, доведеться брати дозвіл у комісаріаті.

Наразі, немає ні механізму, ні законодавчої бази. Комісари припускають: це буде така ж довідка, як колись для вироблення закордонного паспорта. І ті, хто дійсно не підлягають мобілізації — без труднощів її отримають.

Звільнених від мобілізації не стільки лякає сам військкомат, як черги та можливі витрати. Та наразі, щоб перешкодити призовникам виїжджати за кордон, немає ні механізму, ні правової бази. Кабмін лише працює над змінами до законодавства, які має затвердити Верховна Рада.

Тут важливо все ретельно прописати. Хоч право на вільне пересування, яке гарантує конституція — не є абсолютним, обмежувати його потрібно дуже обережно,
— пояснює правник Сергій Різник.

Також чоловіки, які часто подорожують кажуть, що у Європі нелегалів ніхто не чекає. Тим більше, зараз значно складніше отримати візу, а на кордоні — все ретельніше перевіряють мету поїздки.

До слова, під будівлею Адміністрації Президента зібрались представники "Всеукраїнського батальйонного братства" з вимогою до Порошенка ввести воєнний стан у країні.