Рогівка відіграє важливу роль у формуванні зорового образу. Пошкодження цієї оболонки очного яблука призводить до погіршення зору і часто навіть до сліпоти. Незначні травми можна скоректувати за допомогою контактних лінз, однак при серйозних ураженнях потрібна пересадка.
“Є багато причин пошкодження рогівки. Зазвичай, це травми, інфекція чи просто старіння. Дуже часто для повернення зору необхідна пересадка, і це можливо у країнах, де налагоджений збір та зберігання людських тканин для імплантацій. Однак останнім часом у всьому світі помітне скорочення донорської бази. Ми вирішили побороти цю проблему шляхом розробки штучної рогівки”, - каже професор регенеративної медицини Мей Ґріффіт.
Для цього науковці використали синтетичний колаген - білок, який є основою сполучної тканини організму. Він сприяє регенерації клітин і, на думку дослідників, мав би допомогти у відновленні зору.
Після завершення розробки штучну рогівку пересадили 10-м людям, які страждають від сліпоти. Протягом 2-х років науковці стежили за прооперованими пацієнтами і відзначили позитивні зміни. У 9-ти випадках здорові клітини повністю вкрили синтетичну оболонку. У 6 з 10-ти пацієнтів рівень відновлення зору був таким же, як і після пересадки донорської рогівки. При цьому, жоден з піддослідних не мав ніяких проблем з відторгненням тканин, і тому не було потреби приймати ліки для придушення імунітету.
“Пацієнти, які взяли участь у випробуваннях, були офіційно сліпими. Але зараз багато з них вже можуть, до прикладу, керувати автомобілем. Вони пройшли медкомісію і здали екзамен на водійське посвідчення. Окрім цього, вони знову можуть повноцінно і самостійно виконувати повсякденні завдання, ходити на роботу тощо”, - сказав науковець Університету Лінчепінга Нейл Лаґалі.
Наразі мова йде лише про початкові етапи клінічних випробувань, попереду ще кілька років наполегливої роботи. Але отримані результати дають підстави розробникам вважати цей метод дуже перспективним. Відтак, науковці планують зробити технологію біосинтетичних рогівок доступною для якомога більшої кількості пацієнтів, яким загрожує втрата зору.