Добрива азотної групи складають 90% від всіх мінералів, які вносять аграрії в ґрунт. Від того, чи внесли їх і наскільки вчасно це зробили, залежить врожайність, про яку так люблять звітувати посадовці. Однак, цьогорічний врожай у небезпеці. Фермери сплатили за поставку добрив. І нічого не отримали.
Дефіцит азотних добрив виник через зупинку заводів групи Ostchem Holding AG, які належать Дмитру Фірташу. Проти нього відкрили кримінальні справи в Україні, Європі та США. Фірташу загрожує до 50 років ув'язнення і конфіскація всіх активів.
Читайте також: Як Фірташ заробляє шалені статки, співпрацюючи з окупантами: резонансне розслідування
Дмитро Фірташ опинився між двох вогнів. З одного боку тиснуть правоохоронці із США. Його звинувачують у тому, що він дав хабар 18,5 мільйонів доларів за розробку титанових родовищ в Індії поза конкурсом. З іншого – він залишається боржником і для російського "Газпрому", бо не розрахувався за 5 мільярдів кубометрів газу. Росіянам, звісно, ці кошти потрібні, але й заморозка українського виробництва теж на вагу золота. Після зупинки азотних заводів, фермери масово почали скуповувати російські добрива. А це вже нова – хімічна – голка, на яку може підсісти українська аграрна галузь.
Тим часом у департаменті агрополітики Київської області запевняють, що про проблеми з добривами не чули і традиційно хваляться врожаями.
Більшість областей України забезпечені добривами на 98-100% від заявлених потреб. Всі області завершили раннє весняне підживлення озимих культур азотними добривами,
– прокоментував директор Департаменту землеробства та технічної політики Володимир Топчій.
Проте посадовці не згадують кілька важливих моментів: що дефіцитні добрива везли з Росії, на скільки вони дорожчі і хто компенсує фермерам непередбачувані втрати. Тож зі своїми проблемами аграрії, фактично, залишились сам на сам.
Багато хто з аграріїв починають якось адаптуватись до цієї ситуації. І дуже швидко починають змінювати технологічні карти по внесенню мінеральних добрив. Для цього потрібна дуже хороша кваліфікація агрономів. У когось вона є, а в когось її, на жаль, немає. Це великий шок для ринку,
– зауважив голова Спілки агрохіміків України Сергій Рубан.
Йти в суд для них теж не найкращий вихід, адже більшість купували мінерали через трейдерів. Відтак процедура компенсації може затягнутись на кілька років.
Читайте також: Хто із олігархів заробить на українцях завдяки газовій абонплаті
Минулого року Україна увійшла в десятку найрозвинутіших аграрних країн Європи. Частка сільського господарства у ВВП складає більше 10%. І якщо держава не вирішить, що ж робити із замороженими азотними заводами, ці показники можуть різко впасти.