А коли програма, запропонована кілька днів тому Президентом запрацює, реалізувати її буде неможливо - відповідних механізмів поки нема. По-перше, доходи українців, які нині становлять у середньому 2 тисячі 700 гривень на місяць, навіть під 3% річних, не покриють витрати на нове житло. Щонайменше 8 тисяч гривень - такі статки сім’ї дають їй надію на купівлю квартири. Та й галузь давно потребує реформ: корупція й монополізація ринку гальмують його розвиток.
“Якщо ви захочете взяти участь у цій програмі, ви перед державним службовцем маєте довести, що у вас фінансовий стан дуже поганий, що вам треба компенсувати процентну ставку до 3%. А з іншого боку, ви маєте з’явитися у державному банку і сказати, що ваш фінансовий стан дуже хороший, щоб брати кредит. Ось яка цікава ситуація: коли українець прийде у банк, йому треба довести, що він платоспроможний. А державі довести, що, навпаки, він заслуговує на дешеву іпотеку”, - каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
Та найбільші ризики спіткають державні банки. Саме на них ляже відповідальність за виплату позичених у Державній іпотечній установі грошей. Не факт, що головний кошторис країни зможе витримати таке навантаження. Адже єдиним джерелом покриття різниці у відсотках між ринковою ставкою і пільговою буде казна. Однак представники влади певні, програма буде успішною. Причому виплачувати кредит стане вигідніше, аніж платити за оренду житла.
“Безумовно, потрібно буде вкласти кошти в обладнання, в ремонт приміщення, але це вже буде власне приміщення. І ця програма може працювати”, - каже перший заступник голови комітету ВР з питань бюджету Владислав Лук’янов.
“Ця програма має бути довгостроковою, і кожні наступні 15 років держава має, як мінімум, залучати 2 мільярди гривень”, - каже виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації Павло Матіяш.
Нові робочі місця, зростання ВВП, збільшення обсягів виробництва металопродукції. Усе це стане можливим за умов реалізації президентської програми, стверджують можновладці. Ще на початку кризи сукупна заборгованість за іпотекою становила понад 100 мільярдів гривень. Нині - вже 72. І коли взятися за довгобуди, яких в країні близько 5 тисяч, інвестори запустять в обіг 45 мільярдів доларів. А це - ще один стимул відновлення економіки, переконують посадовці.