Про це Андрій Бондаренко пише в статті "Хто отримає дотації від держави на підтримку аграріїв" на "БізнесЦензор".
Як відомо, спеціальний режим оподаткування аграрних підприємств, що дозволяє їм не платити ПДВ, або платити його частково, в 2017 році буде скасований. У держбюджеті будуть виділені кошти для підтримки сільгосппідприємств, тобто компенсації ПДВ сільгоспвиробникам з бюджетних коштів.
У найближчі п'ять років на ці виплати планується направляти більше 1% ВВП сільського господарства країни.
Таку програму підтримки фермерів запропонував міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий, а Бюджетний комітет її вже схвалив. В цілому на це планується виділити 4 мільярди гривень прямих бюджетних дотацій. Додатково, півтора мільярда гривень, буде виділено на підтримку вітчизняних виробників сільгосптехніки, компенсацію кредитів і створення аграрного Фонду гарантування.
Але важливим моментом є те, що кошти розподіляються по підприємствах відповідно сплаченому ними ПДВ: скільки ПДВ сплатив – стільки отримав дотацій.
Отже – найбільше дотацій отримають великі агрохолдинги, чиє становище на внутрішньому і зовнішньому ринку вже багато років відрізняється завидною стабільністю, підкреслює автор статті. Тобто, значна частина грошей в разі прийняття запропонованої методики компенсації піде підприємствам олігархів.
Як показує досвід, у важкі часи населення, по-перше, скорочує споживання м'яса, а по-друге, замінює свинину і яловичину в своєму раціоні на більш дешеву – птицю. За статистикою 2014 року, більше половини пільг з ПДВ отримали виробники м'яса птиці. І в наступному році два мільярди гривень з чотирьох буде виділено на їх підтримку.
Якщо уважно поглянути на розподіл гравців на ринку м'яса птиці, то можна побачити, що 70% ринку поділено між двома виробниками – компаніями "Миронівський хлібопродукт" Юрія Косюка (ТМ "Наша Ряба") з 55% ринку і "Агромарс" Євгена Сігала (ТМ "Гаврилівські курчата") з 15% ринку. 1,1 мільярда отримає перша компанія, близько 300 млн грн – друга. Тобто, 35% всіх коштів підуть на підтримку компаній, які в підтримці не особливо потребують. "Миронівський хлібопродукт" (МХП) з 2013 по 2015 роки виплатив акціонерам $ 250 млн дивідендів, а чистий прибуток компанії за перші дев'ять місяців 2016 року склала 86 млн доларів.
"У компанії більш ніж достатньо коштів і на поточну діяльність, і на інвестиції, і на виплату дивідендів. При цьому податки з дивідендів не сплачуються в Україні. Самі дивіденди осідають в офшорах. 60% цих коштів йде безпосередньо власнику холдингу Юрію Косюку – близького друга президента Петра Порошенка", – йдеться в статті.
Слід зазначити, що з липня по грудень 2014 року Косюк обіймав посаду першого заступника глави Адміністрації президента.
Головне питання, яке виникає в даному випадку – навіщо дотувати високоприбуткові підприємства, які найменше цього потребують.
"Що це? Проста недалекоглядність розробників програми підтримки? Лобіювання інтересів великих компаній? Корупція? Спроба збільшити прибуток і так досить прибуткових підприємств? Хочеться вірити, що це недоробка, а не корупційна схема. Те, що проект підтриманий депутатами Комітету з питань аграрної політики, ще не означає, що проект однозначно хороший", – зазначав автор статті.