Про це "Громадському радіо" розповіла Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА.
Читайте також: Монетизація субсидій: наші гроші йтимуть олігархам
Як зауважила вона, запровадження монетизації на рівні споживача має бути запроваджено 1 січня 2019 року. Оскільки монетизованою в масштабі держави буде дуже велика сума, важливим є те, аби кошти потрапляли за призначенням.
"Ми зараз налагоджуємо саму систему взаємодії, коли будуть зводитися всі реєстри, щоб держава побачила кожного окремого субсидіанта. Але далі його треба верифікувати, подивитися його доходи. Це масово, коли не бідні люди отримують субсидію, і є досить великий прошарок реально бідних людей, яким потрібно було дати більше соціального захисту", – пояснює потребу Тетяна Бойко.
Як приклад експертка наводить розслідування журналістів, які спеціально ходили Царським селом, заходили до маєтків з охороною, і там були прописаними бабусі-субсидіанти.
За словами фахівця, зараз в країні є понад 50% субсидіантів. Після очікуваного зростання цін на газ та електроенергію, Тетяна Бойко прогнозує зростання частки субсидіантів до 80% субсидіантів.
Відтак, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм переконує, що верифікація може відбуватись як шляхом аналізу зведених даних з реєстрів, оцінки майна, бізнесу, кількості автомобілів, так і шляхом фактичних візитів комісії з метою оцінки реального майнового стану субсидіанта. Відмова у доступі комісії для перевірки може стати підставою для скасування субсидії.
Читайте також: Виплати субсидій можуть зупинити по всій Україні
"На етапі подачі на субсидію субсидіант має надати багато інформації. Якщо ці дані неправдиві, він має втрачати право на субсидію", – підсумовує Тетяна Бойко.
Нагадаємо, відповідно до ст. 24 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" монетизація на рівні споживача має запрацювати з 1 січня 2019 року.