За січень-серпень поточного року вона продемонструвала зростання на понад 5%. Згідно з власними оцінками Нацбанку, влітку вдалося навіть подолати сповільнення економічного зростання. Наразі зростання ВВП приблизно на 0,5% перевищує бюджетний орієнтир у 4,7%, зауважують у відомстві. Нарощують виробництво такі галузі як промисловість, роздрібна торгівля та сільське господарство. Саме на останнє чиновники покладають великі надії.
“Розширення експорту відбулося в серпні за рахунок, в першу чергу, аграрного сектору, і це за умов тих обмежень, які там є. Тому наші надії пов’язані з тим, що цей сектор буде надалі робити такий позитивний внесок, а може навіть при певній поміркованій лібералізації аграрного експорту , буде нарощуватися”, - каже керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький.
Крім того, за словами фахівця, дефляція споживчих цін у серпні дає можливість прогнозувати інфляцію на кінець року менше 10%, а може навіть і на рівні 8,9%. Проте успішність реалізації такого прогнозу залежатиме не лише від внутрішньої ситуації в країні. Адже значні ризики для економіки країни закладені у фінансових проблемах Європи. Фахівці зауважують, що Україна може утримати 5% зростання ВВП у разі, якщо Греція отримає черговий транш фінансової допомоги і якщо не загостриться боргова криза в Італії та Іспанії. Проте сценарій розвитку подій може бути й іншим.
“Ситуація може розвиватися так, що можуть прийняти якесь політичне рішення, в тому числі навіть дефолт Греції, пор ланцюжку це може призвести до розширення проблем в іспанці та Італії і відповідно попит на українські товари з Європи може знизитися”, - каже керівник ІАЦ Forex Club Микола Івченко.
На макроекономічні показники наступного року впливатиме також результат переговорів щодо цін на російський газ та темпи відновлення співробітництва з МВФ. Наразі країна в очікуванні підвищення тарифів на газ, зауважують аналітики, і це вже підігріває інфляційні сподівання. Проте урядовий прогноз індексу споживчих цін за результатом року на рівні 8,9% фахівці називають надто оптимістичним, наголошуючи, що утримати підвищення цін нижче 10% владі все ж не вдасться.
“Навіть очікування їх підняття, воно додає до інфляційних очікувань населення. Будь яке підняття, навіть для промисловості, воно позначається на вартості товарів і послуг, навіть не тільки тих, які йдуть на експорт, але й всередині країні. І це рано чи пізно спускається до споживачів і споживчої інфляції”, - каже економіст ІК "Тройка Діалог Україна" Ірина Піонтківська.
Нагадаємо, Кабінет міністрів України своєю постановою від 31 серпня схвалив прогнозні показники економічного і соціального розвитку країни на 2012 рік і основні макропоказники економічного і соціального розвитку на 2013 і 2014 роки. Згідно з документом, у 2012 році, за оптимістичним сценарієм, зростання ВВП становитиме 6,5%, за песимістичним - 5%, інфляція - 7,9%.