До складу "СКМ" так чи інакше ввійшло сто компаній. Перехід підприємств під контроль Ріната Ахметова майже завжди проходив за однаковою схемою.
Спочатку "СКМ" з’являлось в реєстрі як власник 20-30% акцій, потім збори акціонерів вводили в наглядову раду когось з співробітників "СКМ", а згодом Антимонопольний комітет видавав компанії дозвіл на консолідацію контрольного пакету.
Одним з перших на початку 2002 року у власності управляючої компанії Ахметова опинився "Авдіївський коксохім", який до цього знаходився під контролем групи "АРС"
За словами самого Ахметова, свої перші великі гроші він заробив, коли торгував вугіллям саме в "АРС".
"Передача "Азовсталі" проходила спокійно, прийшли люди з "СКМ", подякували за роботу і сказали, що тепер управляти заводом будуть вони", – розповів один з екс-керівників "ІСД" Олександр Пилипенко.
До речі, за однією з донецьких легенд, Ахметов взагалі почав створення управляючої компанії "СКМ" через безлад з готівкою.
Одному з підприємств, яке входило в сферу інтересів Ріната Ахметова, одного разу знадобились гроші на терміновий ремонт. Кур’єр відправився туди з мішком грошей, але переплутав заводи і доставив вантаж не за адресою.
Гроші шукали тиждень. Цей випадок нібито і змусив 33-річного Ахметова задуматись про те, що його бізнес занадто розрісся і потрібно його вести в інший спосіб.
Прикладом стали російські металурги, які по закінченню "сталевих війн" перебудовували свої фінансово-промислові групи на західний лад.
У результаті з 2000 року "СКМ" Ріната Ахметова стала найбільшою в Україні і третьою серед країн Центральної та Східної Європи.