"Колишня компанія Гонтаревої "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU) в 2015 році збільшила власну частку на біржовому і позабіржовому ринку торгів ОВДП до 21,16 відсотків (у 2014 році – 18,5 відсотків). Якщо додати ще й долю банку "Авангард", що раніше належав Гонтаревій (2,82 відсотка), то загальна частка на ринку держоблігацій колишніх компаній Гонтаревої, до яких вона не має ніякого відношення, в 2015 році склала 24 відсотки (у 2014 році – 20,05%)", – зазначив він.
За його даними, торгівлю ОВДП використовють як корупційну схему, що дозволяє посередникам викачувати гроші з державних банків. Вона відбувається через фондову біржу "Перспектива" і виглядає наступним чином. "Припустимо, деякі з державних банків "Ощадбанк", "Укргазбанк" або "Укрексімбанк" приймають на біржі "Перспектива" операцію з продажу ОВДП зі свого портфеля на 100-3000 мільйонів гривень в іншому банку або, наприклад, фірмі "Інвестиційний капітал Україна" (ICU). Угода передбачає відстрочку платежу на кілька місяців. Коли він спливає, щасливий власник ОВДП відмовляється платити по цій угоді і за згодою сторін біржа анулює угоду, – папери повертають продавцю. Але посередник на кілька місяців отримує майже безкоштовний кредит від великого банку у вигляді цінних паперів", – розповів експерт.
За його словами, ідеологом цих схем є керівництво компанії "Інвестиційний капітал Україна". У минулому році оборот корупційних оборудок склав 6 мільярдів гривень.
"З приходом Гонтаревої в НБУ ця схема виросла в два рази. Загальний обсяг анульованих і невиконаних біржових угод з ОВДП на біржі "Перспектива" в 2013 році склав 1,8 мільярд гривень. У 2014 – 5,9 мільярда гривень, в першому півріччі 2015 року – 6 мільярдів гривень", – написав журналіст.