Таким банкам планують збільшити відрахування до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки середня вартість залучення ресурсів у громадян вже наблизилася до 20% річних.
У НБУ і Фонді гарантування внесків фізосіб занепокоїлись такою ризикованою політикою фінустанов, тому організації готувати новий механізм розрахунку відрахувань до ФГВФО для тих установ, які платять клієнтам більше, ніж їхні конкуренти.
"Банк, що залучає кошти за дуже високої ставки, веде ризикову політику. У фонду є можливість ввести диференційовану ставку відрахувань", - повідомив директор генерального департаменту банківського нагляду НБУ Олексій Ткаченко.
Представниця ФГВФО каже, що такі дії банків несуть загрозу для вкладників.
"Банки з порушеною ліквідністю залучають кошти за завищеною ціною, що несе загрозу для вкладників. Але вкладники повинні нести солідарну відповідальність, так як їм слід розуміти, що високі ставки означають ризикові операції", - зазначила директор-розпорядник ФГВФО Олена Шарова.
Ткаченко додав, що ризик перекриється більшою виплатою у фонд.
"Наприклад, якщо у банку ставка по вкладах становить 18%, а на ринку - 14-15%, то до нього застосовуватиметься підвищений коефіцієнт. Внаслідок банк буде відраховувати до фонду більше коштів", - говорить Ткаченко.
Банкіри ж запевняють, що високі депозитні ставки - це тимчасове явище. А в результаті запровадження підвищених коефіцієнтів банкам доведеться конкурувати за роздрібних клієнтів у більшому ступені з допомогою не фінансових, а інших переваг, наприклад підвищеної ставки при достроковому розірванні депозиту.
До слова, збереження українців стали джерелом поповнення ресурсної бази фінустанов. Для них банки готові надавати споживчі кредити, щоправда, за ставками, що можуть сягати 40%. От тільки зацікавити самого споживача стає все складніше.