Влітку минулого року весь світ, затамувавши подих, спостерігав за розвитком подій в США і з острахом чекав, що станеться, коли державний борг досягне стелі у 14,3 трлн. дол.
2 серпня Конгрес підвищив межу держборгу
На щастя, 2 серпняКонгрес США після тривалих дебатів та суперечок між демократами і республіканцями підвищив дозволену законом межу держборгу на суму від 2,1 до 2,4 трлн. дол. Тоді ж в Конгресі США був створений спеціальний міжпартійний комітет, покликаний впоратися з бюджетним дефіцитом шляхом скорочення держвидатків. Він повинен був представити свою стратегію до 23 листопада 2011 року.
Втім, розбіжності, що панували серед членів комітету, завадили узгодити зменшення видатків на 1,2 трильйона доларів упродовж наступних 10 років. Тож через 2 роки мають набрати чинності автоматичні скорочення витрат на цю ж суму. 17 листопада, нагадаємо, державний борг США перевищив позначку в 15 трлн дол. Це більше ніж 100% ВВП країни.
S&P позбавило США найвищого суверенного рейтингу
Хоча дефолту Сполучені Штати уникли, все ж в економіці країни розчарувалися рейтингові агентства. Standard and Poor's вперше в історії знизило оцінку платоспроможності США з максимального рівня "ААА" до "АА+" із "негативним" прогнозом, що обвалило фондові індекси по всьому світу. Інші два провідні агентства, Fitch і Moody’s, залишили найвищий суверенний рейтинг Сполучених Штатів, але змінили прогноз на негативний, що означає можливість подальшого зниження оцінок.
Економіка ще остаточно не оговталась від фінансової кризи
Розчарували інвесторів і показники економічного зростання США. За перші 6 місяців 2011 року валовий внутрішній продукт США зріс лише на 0,9%. Загалом, як зазначають американські політики, через несприятливу кон’юнктуру, пов’язану з борговою кризою в Європі, американська економіка ще досі не може остаточно відновитись після рецесії.
"Невизначеність щодо Греції, тобто її можливості обслуговувати свій борг, продовжується. Це стосується також Ірландії та Португалії. Це створює велику напругу на фінансових ринках і підриває економіку". - заявив президент США Барак Обама.
Четвертий квартал економіка завершила на підйомі
Незважаючи на численні прогнози рецесії, в 4-му кварталі показник ВВП покращився і досягнув 3%. Таким чином, нелегкий 2011 рік економіка США завершила на позитиві. За матеріалами, опублікованими виданням Time, покращилась ситуація на ринку праці США. За допомогою з безробіття в передостанній тиждень грудня звернулись 366 тис. людей, що удвічі менше ніж в розпал кризи у березні 2009. Протягом останніх кількох місяців в країні було створено 100 тис. робочих місць. Однак, цього виявилося не достатньо для зниження рівня безробіття, він і надалі перевищує 8%.
Крім того, в США знизилися ціни на бензин, зекономлені на паливі кошти американці витратили на побутову техніку, меблі та низку інших видаткових статей, які є рушійною силою економіки. Збільшив споживчі витрати американців і нещодавно схвалений Конгресом законодавчий акт, який на 2 місяці продовжує знижений податок на зарплату, що дає додаткові 1000 дол. На рік середньостатистичному платникові податків. Крім того, він дозволяє 2 млн. безробітних зберегти допомогу.
Ситуація на ринку житла залишається незадовільною
Незадовільною наразі залишається ситуація на ринку житла. В результаті прострочених кредитів падають ціни на нерухомість, продажі житла і будівництво нових об’єктів. Реалізація нових будинків у листопаді 2011 зросла лише на 1,6% порівняно з жовтнем до 315 тис. одиниць. Це удвічі менше “цільового” рівня, за якого ринок нерухомості можна би було вважати здоровим.