Перш за все, це високий рівень державного боргу, зауважують у міжнародному фонді Блейзера. З початку року він збільшився на 1,7 млрд. дол. - до 51 млрд. У цілому загальний зовнішній борг України, з урахуванням державного і корпоративного, становить 85% ВПП або понад 117 млрд. дол., а це спричинює значний девальваційний тиск на курс.
“Він сьогодні зупинився на позначці 8 грн. за дол. Так само як і в 2007 році він зупинився на позначці 5 грн. за дол., ну і що після цього відбулося? 40% девальвація. Сьогодні обмінний курс стоїть на позначці 8 грн. і питання часу через півроку або через рік, чи відбудеться наступний девальваційний стрибок”, - каже генеральний директор аналітичного центру "БЕСТ" Валерій Гладкий.
“Високий дефіцит консолідованого бюджету і відповідний ріст держборгу обумовлюють необхідність проведення жорстокої податково-бюджетної політики. І це повністю відповідає тому, про що говорить МВФ, і про що говорить здорова економічна логіка – жорстка податково-бюджетна політика”, - каже виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.
Економісти зауважують, що сьогодні Нацбанк втрачає сприятливий момент для переходу до плаваючого валютного курсу. Наразі стан платіжного балансу та резервів регулятора дозволяє перейти до гнучкого обмінного курсу і, таким чином, реагувати на нестабільність на зовнішніх ринках товарів і капіталу.
Економіка країни залежить від світової кон’юнктури, насамперед від цін на метал, нагадують аналітики, а останні, за прогнозами, знижуватимуться у коротко- та середньостроковій перспективі. У Центрі економічних і політичних досліджень ім. Разумкова переконані, що за результатами поточного року зростання промислового виробництва становитиме лише 6%, водночас за 5 місяців поточного року, за останніми даними, цей показник зріс до 8,5%. Крім того, вже намітилася тенденція до сповільнення зростання темпів роздрібного товарообігу.
“Достатньо помітне зниження роздрібного товарообігу, не дивлячись на те, що уряд буде намагатися підвищувати прожитковий рівень, зарплати, однак нас очікує шок пов'язаний з житлово-комунальним господарством, з цінами на газ для населення”, - каже директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
Крім того, на економічне зростання у другому півріччі негативний вплав матиме збільшення торгового дефіциту. А дисбаланс у зовнішній торгівлі наростатиме до того часу, поки в країні, нарешті, не будуть реалізовані необхідні структурні реформи, зокрема, запровадження імпортозаміщуючого виробництва, переконані аналітики.