Цілком довіряють їм лише близько 17%. Як наслідок, на 10 тис. українців припадає всього 63 малих підприємства. Тоді як у Європі — від 300 до 600. Такі невтішні цифри експерти пояснюють радянським минулим і недосконалою сучасною державною політикою у цій галузі.
Тоді як європейці радять ставитися до бізнесменів як до головного «економічного двигуна» країни.
«Треба бачити в приватному бізнесі джерело всіх доходів країни. Це дуже важливо зрозуміти. Якщо це зрозуміють, ставлення до приватного бізнесу зі сторони суспільства зміниться. Воно має змінитися».
— голова Представництва Світового банку в Україні Маріус Вісмантас.
Утім, попереджають фахівці, ці доходи не треба «вичавлювати», як це звикли робити фіскальні органи в Україні і на що найбільше скаржиться бізнес.
«Звичайно, малий та середній бізнес має платити податки й декларувати доходи. Але це не означає, що його треба залякувати. Яких би розмірів не були податки, їх треба платити не під тиском».
— генеральний директор ЄБРР у Східній Європі Олів'є Декамп.
Податковий тиск в Україні на малий та середній бізнес завеликий, вважають фахівці. І це стимулює підприємців утікати в "тінь". Зокрема навантаження на зарплату для українських малих та середніх підприємств становить понад 50% від доходу. Хоча критичний для "тіні" розмір — 30%, констатують фахівці. За таких обставин частка малих та середніх підприємців у ВВП України на сьогодні не перевищує 15%. Тоді як, наприклад, у Франції та Німеччині цей показник сягає 50%.
Задля вирішення вказаних проблем експерти традиційно закликають проводити реформи. Однак не тому, що вже запроваджені не діють. А тому, що багато з них або несуттєві, або безрезультативні.
Ще однією невирішеною проблемою фахівці називають недоступність для малого та середнього бізнесу дешевого кредитування. Що значно стримує розвиток.