Адже зараз за врожайністю з одного гектара ми відстаємо від європейських країн більш ніж удвічі.
“Виробництво з одного гектару, якщо брати, ми відстаємо від Німеччини по пшениці в 3 рази, по картоплі в 2,5 рази. Відповідно в цих країнах вноситься в 2-3 рази більше мінеральних добрив на одиницю площі”, - каже голова правління ПАО "Концерн Стірол" Сергій Павлючук.
Та збільшення виробництва добрив потребує суттєвого реформування хімічної галузі. Зараз хімпром споживає надто багато газу, який є основним елементом у виробництві аміачних добрив. Після суттєвого підвищення цін на блакитне паливо, українські хіміки майже зупинили роботу. Адже конкурувати на світовій арені з Росією, де газ коштує трохи більше 100 доларів, або навіть Кувейтом чи Йеменом, де підприємства отримують газ за 20-40 доларів, дуже складно. Експерти кажуть, світова хімічна галузь зараз суттєво реформується. І якщо Україна не долучиться до цього процесу, вона може втратити свої позиції з виробництва добрив на світовій арені.
“Якщо ми не ввійдемо в ті стандарти, в ті відносини, то конкурентоздатність галузі буде падати і в перспективі ці підприємства можуть бути не українськими, а якимось іншими, які скуплять як придатки або філіали потужних компаній всесвітніх”, - каже президент українського національного комітету МТП Володимир Щелкунов.
За оцінками експертів, протягом наступних 40 років населення планети зросте на 2,2 млрд. людей до 9 млрд. Щоби прогодувати усіх, необхідно збільшити виробництво продовольства на 70%. Загалом вказаний обсяг можна забезпечити за рахунок підвищення врожайності, в тому числі, шляхом активного використання добрив.
Сьогодні Україна забезпечує себе міндобривами достатньою мірою. Крім того, близько 80% всієї української аміачної продукції йде на експорт. Зокрема, це 100% вироблено карбаміду. Адже вітчизняні аграрії у якості добрив використовують переважно селітру, якої при запланованому урядом зростанні агровиробництва може не вистачити.
“Я побоююсь,щоб не відбулася така ситуація, що якщо с/г буде підійматися, а воно обов’язково буде підійматися, на наш погляд воно збільшить об’єми, я думаю спеціалісти тут підтримають, приблизно в 2 рази. Якщо вони збільшать в два рази, то в нас селітри буде ще не вистачати”, - каже керівник Group DF Дмитро Фірташ.
Зазначимо, сьогодні найбільші українські хімічні підприємства, які виробляють майже 70% аміаку в країні, близько 60% - карбаміду і 100% - аміачної селітри, сконцентровані в руках співвласника “РосУкрЕнерго” Дмитра Фірташа. Завдяки цьому хіміки отримали змогу купувати дешевший газ. Проте, його ціна, за словами Дмитра Фірташа, набагато вища за названі урядом 170 доларів за тисячу кубометрів.