За їхніми словами, відрахування в бюджет за рік вже зросли з одного долару до трьох за тонну руди. У той час як світові ціни сировину впали більше ніж вдвічі — зі 120 доларів США до менше ніж 50 доларів.
"За рік податок на надра підвищили в три рази", — стверджує Сергій Біленький — голова ради "Федерації металургів України".
Така невиважена державна політика по найгіршому сценарію загрожує повною зупинкою підприємств, які сьогодні видобувають залізну руду.
"Це може знизити темпи виробництва", — каже Олександр Каленков — директор Інституту стратегічних досліджень.
Під час Першого Національного форуму з підтримки експорту найбільші експортери країни заявили, їм доводиться виживати.
Гірнично-металургійний комплекс терміново потребує відновлення пошкодженої інфраструктури, в першу чергу це стосується залізничного сполучення. Важлива також отримати прогнозовану дострокову стратегію Нацбанку.
Окрім того, зростання тарифів на електроенергію та перевезення на чверть рентних платежів у 6 разів гальмує роботу підприємств – нарікають металурги. Нині плата за користування природними ресурсами — одна з найвищих у світі.
Натомість виробників запевняють: з реформуванням податкової системи — працювати стане легше.
"Ми маємо знайти ті механізми спрощення відшкодування ПДВ, щоб зробити його не корупційним, щоб зробити його абсолютно прозорим...Ми зменшуємо кількість дозволів, ми зменшуємо кількість ліцензій, ми запроваджуємо в тому числі податкові стимули для певних галузей", — каже Віктор Галасюк — голова комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва
Утім, вже нині брак оборотних коштів неминуче приведе до скорочення податкових відрахувань до бюджету — зауважують металурги. А це десятки мільярдів гривень за рік.