Про це йдеться в доповіді експертів інституту "Центр розвитку" Вищої школи економіки (ВШЕ), повідомляє РБК.
Відзначається, що російська економіка не тільки пробила дно, але й пішла нижче.
Завершилася лише перша, найгостріша фаза пристосування економіки до «нової нормальності». Економіка знову почала скорочуватися, пробивши дно, причому ВВП, який характеризує випуск всієї економіки в цілому, пробив дно вже в першому кварталі 2016 року, а в другому кварталі, згідно з нашими оцінками, на 1,4 виявився % нижче дна і на 5,5 % нижче середнього рівня 2014 року
– наголошується в доповіді.
За словами експертів, рекордсменом у падінні стало будівництво, обсяги якого за півроку скоротились на 10%.
В той час промислове виробництво скоротилось на 0,1%. Експерти ВШЕ підкреслюють, що підвищення конкурентоздатності російських товарів через девальвацію рубля не змогло компенсувати російським підприємствам втрати від скорочення внутрішнього попиту.
Читайте також: В російському уряді передрекли власне банкрутство
В опублікованій доповіді особливо відзначається скорочення роздрібного товарообігу, який за січень-червень 2016 року скоротився на 3,1%. Щодо середнього рівня 2014 року товарообіг в роздробі впав на 15%, наблизившись до рівнів 2008 року.
У цих умовах ми не очікуємо відновлення стійкого зростання економіки найближчим часом. За оцінками експертів, за підсумками 2016 року ВВП Росії може скоротитися на 1,5%, що значно гірше травневого прогнозу Мінекономрозвитку на цей рік, а в наступні роки рецесія може продовжитися меншими темпами
– відзначається у звіті.
Ще однією загрозою стало скорочення доходів від падіння цін на нафту. Уже в першому півріччі 2016 року для покриття дефіциту федерального бюджету уряду довелося використовувати 780 мільярдів рублів з Резервного фонду, до кінця ж року кошти фонду, за оцінкою ВШЕ, можуть бути повністю вичерпані.
Новий обвал світових цін на нафту через зростання запасів і видобутку в США, за оцінкою експертів ВШЕ, може привести до того, що долар по відношенню до російської валюти подорожчає до 70 руб/$ або навіть вище. Втім, аналітики відзначають, що падіння попиту росіян на імпортні товари не дозволить долару "розгулятися", так що перевищення річних максимумів, швидше за все, не станеться.
Нагадаємо, що в січні 2016 року курс долара на Московській біржі піднімався до 85,99 рублів.