Комуналка

Тарифи зростають не вперше. До прикладу, із середини 90- их ціни на комунальні послуги збільшилися у 9 разів. Проте відбувалося це поступово, а не одразу, як тепер.

Здавалося б, всі підприємства повинні були підготувати свою калькуляцію, подати її комісії, вона б повинна була розглянути її , але відбулося не так національний регулятор у нас просто штампуватель печатки на забаганках монополістів. Вони жодним чином не зацікавлені знижувати тариф,
— пояснюють в "Інституті міста".

Інтереси монополістів традиційно не зачепили – кажуть фахівці. В один день Нацкомісія спромоглась ухвалити понад 180 рішень. Тому, аби сплачувати лише за спожиті послуги, українцям радять обов'язково встановити лічильники на воду, опалення та газ. Позаяк комунальники економити не звикли.

Зараз ситуація дуже сумна: київенерго таке подає насильно тепло, що люди повідчиняли вікна. По 25-27 градусів в квартирах, вони гріють повітря,
— зазначає голова ВГО "Спілка власників житла України".

Тарифи не обгрунтовані, кажуть фахівці. Потрібно переглянути систему ціноутворення. Нині блакитне паливо НАК Нафтогаз закуповує у своєї ж дочки "Укргазвидобування" за півтори тисячі гривень за тисячу кубів. Плюс ціна за транзит внутрішніми магістралями, тариф на постачання та ПДВ. Комунальні ж підприємства споживають газ лише внутрішнього видобутку. Тож корегування ціни в компетенції уряду.

Свою думку з цього приводу мають і колишні чиновники.

Людей заганяють в боргові ями, припускає екс-міністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко. Галузь, чиновник добре знає, тому радить споживачам звертатися до юристів. За його словами, людей заганяють тарифом у боргову яму для того, щоб відібрати житло.

Їжа

Харчуватись стало дуже дорого. Всі продукти виросли в ціні у декілька разів. З полиць в черговий раз почали зникати гречка та цукор. Щоправда, коли паніка стихла, оголосили про здорожчання хліба. А все тому, що долар росте, а разом з ним вартість борошна та інгредієнтів.

Середня ціна тонни добрива коштує 12-13 тисяч гривень, літр дизельного пального коштує 27-28 гривень, тобто, якщо виходи з цих всіх цифр, то дешевше зерно з нового врожаю не буде,
— каже Голова правління ПАТ "Київхліб".

Відтак, хліб з 12 березня зріс у ціні на третину. Тепер буханець українського коштує майже 9 гривень, батон та пшеничний традиційний понад 7. Експерти ринку з розрахунками хлібопеків не погоджуються.

Ті ціни які є заявлені на продукти, які входять до складу до собівартості у виробництві хліба, вони фактично є завищеними, і вони анонсовані на пікових цінах, коли фактично спостерігалася паніка. Коли фактично все зміталося з полиць, і це тривало протягом однієї-двох діб,
— наголошує експерт.

Таке обурення дало певні результати. У п'ятницю мер Києва розпорядився знизити ціни на соціальні сорти хліба у роздрібній мережі столиці.

Ліки

Фармацевтична галузь – і тут подорожчання. Зросла ціна як на імпортні, так і на вітчизняні медикаменти. Винуватець курс, кажуть експерти ринку. Якщо упаковка вартістю 10 доларів при 8 гривнях за долар з урахуванням дистрибуції коштувала 100 гривень, то сьогодні на цих же ліках вже зовсім інші цінники.

Було введено ПДВ на ліки Урядом і в цьому році уряд також ввів 5% імпортний тимчасовий імпортний збір.Тобто маємо 270 гривень, ще 12 % –фактично 300 гривень, націнка дистрибуції і маємо обгрунтовану ціну 390-400 гривень в аптеці,
— розповідає директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників.

Прогнози експертів не надто оптимістичні. Кажуть, що далі ціни продовжать зростати.