Початок бізнесу

Гроші для старту 7000 доларів позичила мама партнера по бізнесу. Звичайно, було страшно і якщо 7 тисяч доларів у мами було не страшно позичати, то 100 тисяч доларів у банку — навпаки.

Мої знайомі думали тоді: як переправити 300 кг цукерок із Полтави у Львів. І з’ясувалось, що немає як це зробити, бо витрати моментально з'їли б увесь прибуток від цієї угоди.

У мене було кілька друзів, які займались експедируванням вантажів. І вперше ми дізналися, що таке експедирування. Тому було кілька сигналів, я б сказав, що змусили нас подумати і змусили нас залізти в інтернет і тільки потім ми дізналися про існування такого бізнесу.

Конкуренція

Як і раніше конкуренції в усіх індустріях в Україні, починаючи від логістики, закінчуючи торгівлею, банками дуже низькі. Входити можна, на мій погляд, і зараз в будь-яку індустрію. Гроші стали доступнішими. Гроші інвестиційні.

Вхід в бізнес подорожчав, але і вартість ідей стала ще дорожчою. Подивіться на силіконову долину. Коли хлопчики з Індії, з Китаю, з Бангладеш, з України стають мільйонерами протягом року, завдяки блискучій ідеї.

На мій погляд, вхід в бізнес не визначається інвестиціями, а ідеєю, досвідом, і бажанням діяти.

Де взяти гроші на бізнес

Я знайомий з низкою українських підприємців, які зараз стали так званими "бізнес-ангелами". Вони готові дати 50 тисяч доларів під ідею, розуміючи, що ці 50 тисяч доларів ніколи не повернуться.

Я із задоволенням буду зводити молодих бізнесменів з цими венчурними капіталістами, або з венчурними ангелами. Більш того, ми можемо виступити таким ангелом маючи блискучу ідею.

Бізнес-освіта

Ви знаєте, я зараз дуже критично ставлюся до бізнес-освіти, принаймні до української. Перш за все майбутнім бізнесменам, молодим людям, потрібно попрацювати в компанії десь мінімум 5 років. Це до речі, якщо я не помиляюсь, критерій за яким приймають в бізнес-школу.

Це дуже правильно. Інакше — це буде згаяний час і гроші. Ти повинен мати вже якийсь бізнес-досвід, нехай невеликий.

Маючи цей досвід, ти можеш його систематизувати, нарощувати на нього знання, які ти отримаєш у бізнес-школі. І тоді це буде мегакорисно.

Знаєте, я думаю, що багато в чому бізнесмену потрібно покладатися на свою інтуїцію. У цьому немає ніякої містики.

Ваша інтуїція — це сума ваших дослідів. Це сума ваших відчуттів. Зрештою, компанія — це ваша дитина і ваше самовираження.