У першу чергу, мова про іпотеку. Наразі частка угод з купівлі житла із залученням іпотеки становить в середньому 5%. Проте вже до кінця року має всі шанси збільшиться до 10%, прогнозують учасники ринку.
"Братимуть невеликі гроші, так щоб щомісячний внесок за нерухомість був не більше 500 поділ, відповідно братимуться суми не більше 20 тис. дол., те що зараз якраз і не вистачає для проведення операції", - каже президент АСНУ Сергій Злидень.
Банкіри, у свою чергу, послаблюють вимоги до позичальників. Так, наприклад, перший внесок знижено до 20-25%, крім того, при ухваленні рішення щодо видачі кредиту банкіри вже розглядають можливість брати до уваги не тільки офіційні доходи, як практикується сьогодні, а й не офіційні. Крім того, на ринку є тенденція до зниження відсоткових ставок.
"Складно прогнозувати падіння ставок, до 12% до кінця року швидше за все цього не буде. Ставки, які на сьогоднішній день пропонують банки, - це від 15% до 17%. До кінці року якщо і буде падіння, то не більш ніж на 1-2%. Максимум 14%, що ми прогнозуємо", - каже член правління Піреус Банку Дмитро Мусієнко.
Для порівняння, у Казахстані кредит на купівлю житла можна отримати за середньо ринковою ставкою 11-12% річних. Водночас, за словами фахівців, кредитна ставка майже не відрізняється для позики у місцевих танге й у валюті.
"Зараз 80% операцій припадає на іпотечні гроші, але це економ сегмент. При чому якщо у тебе є 30% первинний внесок, тобто деякі банки, які дають кредит без підтвердження доходу. Якщо ми візьмемо сегмент еліт, то там навпаки, 20% операцій із залученням іпотеки, а 80% купується за свої гроші", - каже президент об'єднаної асоціації ріелторів Казахстану Аскар Мукашев.
Експерти зауважують, найбільше позик на придбання житла сьогодні видається у Києві. Кількість угод купівлі-продажу квартир у столиці зросла у першому кварталі на 7-10%, у порівнянні з останнім кварталом минулого року. Водночас ціна об’єктів нерухомості залишається незмінною.
"У економ-класі превалюють зараз у продажу однокімнатні квартири, в 100-200 тис. дол. сегменті превалюють 2-3 кімнатних квартири, в сегменті 200-300 тис поділ - до 55% займають трикімнатні квартири", - каже генеральний директор АН "Благовіст" Ірина Луханіна.
Фахівці зауважують, подальшого зниження вартості квартир очікувати не варто, адже ринок у зниженні вже сягнув дна. Тому наразі найбільш вдалий час купувати нерухомість. Експерти прогнозують подальше зростання кількості угод як у сфері купівлі-продажу, так і в оренді.