Як відомо, в Україні тарифи на комунальні послуги суттєво відрізняються залежно від регіону. Сьогодні регулятор розробив єдиний підхід до формування економічно обґрунтованих тарифів для підприємств. Документ найближчим часом передадуть на затвердження уряду. У комісії підкреслюють - "зрівняйлівки" для населення однаковими не будуть.

“Згідно цих порядків формування тарифів, єдиних для всієї держави, ліцензіат буде захищати як рівень тарифу, так і структуру собівартості. Це є те, про що ми говорили увесь час, що недостатньо коштів для того, щоби розрахуватися за природний газ, куди йшли кошти по інших статтях витрат. Чому не йшли в інвестиції - контролю не було. Оце і буде функція нової комісії”, - сказав член НКРРКП Валерій Кальченко.

При цьому, головне завдання, яке сьогодні стоїть перед регулятором - визначити собівартість комунальних послуг. А в цьому питанні учасники ринку дотепер керуються власною логікою. І як кількість складових собівартості, так і їх вартість, кожен виробник визначає на власний розсуд. Саме тому у тарифоутворенні сьогодні панує такий безлад.

“Ми збираємося розглянути суть всіх витрат, які сьогодні складають ціну. Теоретично, чим більше виділено ось цих операцій, тим точнішою буде собівартість. Є операційні моменти формування витрат. Тому, будемо розглядати кожну складову собівартості крупними методами. І наша задача, коли йдеться про ідейні підходи і так далі, ось, умовно кажучи, тепер вже не буде такого, що один регіон на ту ж саму операцію витрачає більше грошей”, - сказав голова НКРРКП Валерій Саратов.

Крім того, Нацкомпослуг має намір жорстко контролювати порядок тарифікації ліцензіатами послуг. У разі недотримання вимог регулятора підприємствам світить штраф - 5 тисяч неоподаткованих мінімумів.

“Тут є механізм, який дасть нам сьогодні можливість змусити підприємства провести розрахунки, аж до позбавлення права ліцензії або штрафних санкцій. Якщо підприємства не підпорядковуються, тоді призначається планова або непланова перевірка - виїжджає туди комісія, протягом 10 днів вона перевіряє роботу або виконання ліцензійних умов цього підприємства, і потім приймає по ньому рішення”, - розповідає член НКРРКП Юрій Хіврич.

Якщо у формуванні вартості послуг регулятор зможе навести лад у порівняно близькій перспективі, то от якісного реформування комунального господарства, результатом якого має стати прозоре господарювання, надання якісних послуг за обґрунтованими цінами, українцям доведеться чекати довго.

Експерти відзначають, що за заявами урядовців щодо наведення ладу в господарстві допоки не видно цілісного бачення проблеми і кроків, які б дозволили зробити це раціонально. Так, до прикладу, новопризначений міністр регіонального розвитку і ЖКГ Анатолій Близнюк вже заявив, що в Україні треба запровадити європейські тарифи. Мовляв, доходи громадян дозволяють це зробити.

“Я думаю, що це дуже небезпечна теза і небезпечний шлях руху. Тому що ніде у світі вся безгосподарність не покладається виключно на споживача. Сьогодні вже трикімнатна квартира - сумарний комунальний платіж в районі 750 грн. Це означає дохід такої сім’ї, щоби вона сплачувала, не йдучи на субсидії, мав би бути 3,5 тис. грн. А в нас дуже ще багато сімей, які мають значно менший дохід”, - каже екс-міністр будівництва, архітектури та ЖКГ Павло Качур.

Відзначимо, до кінця поточного року комісія перевірить тарифи тепло-і водопостачальних підприємств. Проконтролювати доведеться формування вартості послуг у 193 підприємствах теплопостачання та 69 ліцензіатів з водопостачання.