На сьогоднішній день, для отримання чергового траншу кредиту МВФ, необхідно виконати чотири умов - відкоригувати тарифи на газ і опалення, запровадити компенсаційні механізми для утримання дефіциту “Нафтогазу” на рівні не більше 3% ВВП, посилити незалежність Національного банку та провести пенсійну реформу.
“В наших консультаціях з урядом, уряд попросив ще трохи часу для того, щоб обговорити деякі положення пенсійної реформи з парламентом та іншими учасниками цього процесу. Наразі ми чекаємо, що в рамках цих дискусій будуть напрацьовані заходи, які будуть впроваджені у реформування пенсійної системи”, - сказав постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр.
Водночас, фахівці зауважують, що від рішення МВФ стосовно продовження співпраці з Україною та продовження кредитування економіки України залежатиме, чи продовжать інші міжнародні організації фінансувати низку проектів в Україні. За розвитком подій навколо співпраці з Міжнародним валютним фондом спостерігають навіть у Світовому Банку.
“Як правило, вони одною з головних умов називають: що якщо МВФ дає гроші, то за інших рівних умов даємо гроші і ми, якщо ні, то ми буде чекати поки Ви зможете домовиться з МВФ. Тому що у них одна політика, схожий погляд на проведення реформ в країні, тому позиції сильно не відрізняються”, - розповідає директор департаменту ІК "Драгон Капітал" Андрій Безп'ятов.
Проте у Світовому Банку запевняють, що не припинятимуть співпрацю з Україною залежно від рішення МВФ. Так, наразі банк готує для України дві кредитні програми на загальну суму 850 млн. дол., що призначені для фінансування дефіциту державного бюджету.
За словами представників міжнародної фінорганізації, кошти можуть бути виділені лише у разі виконання Україною низки окремих вимог, які, зокрема, стосуються ухвалення нових законів про консолідований нагляд та реформування фонду гарантування вкладів.
“Ці програми не є програмами, розробленими Світовим Банком. Вони розробляються урядом, керівництвом України. Це зобов’язання та домовленості, які беруть на себе уряд для того, щоб проводити реформи. Що робимо ми? Ми надаємо фінансову підтримку та технічну”, - каже координатор проектів СБ в Україні Маріус Вісмантас.
Невиконання Україною зобов’язань перед МВФ для отримання чергового траншу негативно позначиться на залученні зовнішнього фінансування. А в разі припинення співпраці з фондом, можливість отримання іноземних позик для Києва стрімко зменшиться, зауважують експерти. Тому, відмовляючись від такої співпраці, уряд має мати альтернативну програму реформ, зауважують фахівці.
“Якщо Україна і уряд почуваються досить комфортно і впевнено в тому, що вони можуть з поточної ситуації, в тому числі в питаннях фінансування державного дефіциту бюджету, обійтися без програми з МВФ, це має бути одна постановка питання і формування альтернативної, власної програми розвитку”, - вважає екс-виконувач обов’язків міністра фінансів Ігор Уманський.
Нагадаємо, у квітні віце-прем’єр міністр Сергій Тигіпко заявив, що фонд може відновити роботу з Україною вже у липні. Тоді Києву, розраховує влада, нададуть два транші позики на суму 1,6 млрд. дол. кожен.