При цьому, планується зменшити імпорт російського газу до 12 мільярдів кубометрів. Тоді як минулого року було імпортовано більше 36 мільярдів кубометрів російського газу. Про це на початку тижня заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко.
Нагадаємо, раніше Прем’єр-міністр України Микола Азаров на зустрічі з головою правління "Укрнафти" Пітером Ванхеке ставив завдання про збільшення видобутку нафти.
Тим часом експерти підрахували, що, аби хоча б зупинити тенденцію зниження видобутку власних газу та нафти, Україні необхідно щороку інвестувати в галузь мінімум мільярд доларів. Крім того, зауважують спеціалісти, для зацікавленості інвесторів у нарощуванні видобутку українських вуглеводнів слід поліпшити процедури землевідведення, видачі ліцензій, а також податкову політику. Остання, зокрема, сьогодні стимулює лише поверхневий видобуток.
“Для того, щоб нормально йшов розвиток видобутку, у світовій практиці прийнято вважати, що приріст запасів повинен десь удвічі перевищувати рівень видобутку. У нас по державі зараз десь приблизно один в один, тобто приріст приблизно дорівнює видобутку. Але приріст іде, на жаль, за рахунок середніх та малих родовищ”, - каже координатор енергетичних програм Центру Разумкова Сергій Дяченко.
Україна має великі родовища вуглеводнів, здатні забезпечити потужний приріст запасів. Зокрема, на шельфі Чорного та Азовського морів, на які, за словами Бойка, в уряді серйозно розраховують. Утім, як відзначають спеціалісти, шельф на сьогоднішній день освоєний лише на 4%, що в найближчому майбутньому не дає підстав сподіватися на активний приріст видобутку.
“Україна в 70-х роках по видобутку газу займала перше місце в Радянському Союзі. Ми видобували 68 мільярдів. Тобто нам би було достатньо ось так! Ми замість того, щоб вкладати кошти, аби розвивати те, що вже відкрито, нічого не робимо. І тут можуть бути різні причини: або хтось зацікавлений у тому, щоби було банкрутство й потім за безцінь приватизувати, або не хоче ніхто нести відповідальність за те, що держава повинна мати власний газ, власні ресурси тощо”, - вважає екс-головний радник голови НАК "Нафтогаз України" Іван Діяк.
Експерти зауважують, бажання зменшувати імпорт енергоресурсів за рахунок видобутку власних може так і залишитись тільки бажанням через нинішні газові контракти з “Газпромом”. Адже вони базуються на принципі “бери або плати”, тобто без перегляду контрактів або хоча би скасування цього незручного зобов’язання Україна однаково віддаватиме шалені кошти в економіку сусідньої держави. Тож на розвиток власного видобутку інвестицій може й не залишитись.
“Я вважаю, що плани пана Бойка, на жаль, мало реалістичні. Він не навів жодних підтверджень того, яким чином буде здійснюватися зменшення цих обсягів закупівлі російського газу. Якщо Україна не домовиться про певний перегляд цієї контрактної бази, будь-яке зменшення обсягів закупівлі російського газу на значні такі обсяги призведе до непорозумінь з “Газпромом”, і дасть можливість “Газпрому” оскаржувати невиконання контракту в судовому порядку”, - сказав директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.
Зазначимо, внутрішнє споживання газу в Україні в 2010 році збільшилося на 11% - до 57,7 мільярдів кубометрів. А споживання нафти і нафтопродуктів оцінюється в 23 мільйони тонн сирої нафти щорічно.
Тому, підкреслюють експерти, ще до активного збільшення власного видобутку енергоресурсів, слід навчитися економити. Як у промисловості, де на одиницю продукції використовується вдвічі більше енергоресурсів, порівняно з розвинутими країнами, так і в житловому секторі, котрий спеціалісти охрестили “чорною дірою” української теплоенергетики.