З такою заявою виступили в "Укрпошті", яка є одним з найбільших державних підприємств України і одним з найактивніших державних замовників.
Читайте також: Новий законопроект може відкинути реформу ProZorro назад і спростити життя корупціонерам
Автори законопроекту 7206 пропонують ввести в процедуру публічних тендерів певних груп товарів (поки що не визначених) обов’язкову оцінку їхньої "місцевої складової" і обирати переможцями тендерів тих учасників, хто доведе більший відсоток "складової", навіть за умови вищої ціни. В "Укрпошті" заявили, що категорично не згодні із запропонованим у законопроекті механізмом.
У підприємстві перерахували ризики, які можуть виникнути із приняттям цього законопроекту:
1. Непрозорий механізм визначення "місцевої складової", розмір якої буде визначати переможця торгів, стане потужним джерелом корупції та зловживань у системі публічних закупівель та поверне її у часи Тендерної палати, коли перемогу у тендері забезпечувала не ціна чи якість товару, а наявність потрібного папірця в учасника.
Читайте також: Публічні закупівлі "для чайників"
2. Неможливість об’єктивного розрахунку та перевірки наведених у законопроекті коефіцієнтів для кожної конкретної партії окремого товару призведе до затягування та колапсу закупівельних процедур, бо учасники будуть оскаржувати їх результати, а довести правильність розрахунків переможець не зможе. Підтвердити відсутність імпортної складової в основних матеріалах та комплектуючих будь-якого складного виробу наразі неможливо. Як результат – скасування процедур, зриви в роботі державних замовників, додаткові витрати на утворення надмірних запасів.
3. Беззаперечним наслідком прийняття законопроекту №7206 стане також зростання закупівельних цін для всіх без винятку державних підприємств, закладів медицини та освіти, комунальних служб та органів влади. За розрахунками Київської школи економіки та Центру професіоналізації закупівель, зростання цін може становити аж 43%. Зрозуміло, що ці витрати ляжуть додатковим тягарем на державний бюджет, а у випадку підприємств зв’язку, транспорту та енергетики призведуть до автоматичного підвищення тарифів чи вимушеного скорочення персоналу.
"Укрпошта" розуміє необхідність підтримки вітчизняного виробника, якими, до речі, є також і всі державні підприємства. Але стосовно законопроекту 7206, ми вважаємо, що запропонований механізм спрямований, насправді, на лобіювання інтересів дуже вузького кола компаній, а також на повернення старої корумпованої системи державних закупівель та згортання однієї з найуспішніших реформ останніх років – впровадження системи ProZorro у механізм публічних закупівель", – йдеться в заяві "Укрпошти".
Читайте також: Гройсман підтримав "шпарину для корупції" в новому законі щодо ProZorro