Купувати продовольство у таких обсягах у світі будуть за будь-яких умов, упевнені аналітики. Тому в ідеалі навіть економічна криза не мала би стати на заваді подальшого розвитку вітчизняного агровиробництва. Тим паче, на противагу економічним факторам можуть зіграти геополітичні.
“Очевидно, світова економічна криза вплине на зменшення споживання продовольства. Це буде стимулювати принаймні стабілізацію, якщо не зниження цін. Тимчасове, на проміжку рік-два-три. З іншого боку, виникають інші виклики: нестабільність навколо Ірану, різке подорожчання енергоносіїв. Це негайно впливає на підвищення цін на продовольство”, - cказав президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Проте навіть на такий потенційно вигідний бізнес - виробництво продовольства - знайти мільярдні інвестиції водночас і просто, і складно. Адже в світі в агросектор щороку в середньому вкладають 142-143 млрд дол.
Одна лише Бразилія інвестує десятки мільярдів щороку.
Натомість українські аграрії підраховують втрати від необдуманих кроків уряду. За оцінками фахівців, при рекордному врожаї зернових через обмеження їх експорту, учасники ринку втратили понад 12 млрд грн.
Тому інвестувати в потенційно привабливий, проте в Україні, непередбачуваний ринок ризикне не кожен. Хоча від агросектору експерти очікують зростання інвестицій за будь-яких умов.
“Навіть незначні інвестиції при вкрай неефективному виробництві можуть дати колосальні ефекти. У цьому плані потенціал величезний, тому майбутнє сільського господарства видається оптимістичним. Ми вважаємо, що розвиток харчової промисловості, збільшення її частки в структурі промислового виробництва також буде трендом економіки України”, - сказав виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Одним із основних напрямків для сільськогосподарських інвестицій, як очікується, стане плодоовочівництво. Минулого сезону вітчизняні аграрії зібрали рекордний урожай овочів і фруктів - 36 млн тонн. А обсяг ринку сягнув близько 5 млрд доларів. І продовжує зростати завдяки високій інвестиційній привабливості. За прогнозами експертів, за декілька років капіталовкладення в сектор сягатимуть мільярда гривень на рік.
“На сьогодні ця галузь виходить на передові позиції, що не може не тішити. Особливо тому, що в цьому секторі зайнято 90% дрібних та середніх фермерських господарств. Я абсолютно впевнений, що в найближчі роки якраз у цю галузь підуть основні інвестиції в українському сільському господарстві. Крім того, українське плодоовочівництво цікаве інвесторам не тільки в плані внутрішнього ринку. Воно цікаве й для експорту”, - сказав президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса.
“В експорті наших фруктів зацікавлені й інші країни. Зокрема Росія. Близько половини зібраного врожаю йде на експорт. Тобто це, мабуть, свідчить про якість нашого продукту”, - каже заступник голови правління аграрної корпорації Інна Мєтєлєва.
Водночас, поки що погана логістика й застарілі технології в секторі стримують його розвиток. Як зауважують фахівці, більшість господарств реалізують лише 30% від потенціалу культур. Тому нові рекорди врожаю овочів і фруктів за умови підвищення продуктивності виробництва цілком реальні. Хоча й на вже існуючі врожаї в країні не вистачає якісних сховищ. Тож саме за цими двома напрямками аналітики й очікують основні інвестиції в секторі.