Як інфляція впливає на заощадження

Попри те, що Нацбанк таргетує інфляцію на рівні 5±1%, останніми роками вона доволі висока. На скільки зростає інфляція – настільки гроші втрачають свою цінність.

Корисно Як вигідно обміняти валюту: корисні поради

Починаючи з 2014 року, в Україні спостерігалася висока інфляція:

  • У 2014 році – 24,9%;
  • У 2015 році інфляція досягла 43,3%;
  • У 2016 році споживчі ціни зросли на 12,4%;
  • У 2017 році інфляція все ще на високому рівні – 13,7%;
  • У 2018 році рівень інфляції зменшився до 9,8%;
  • У 2019 році здорожчання цін було на рівні 4,1%;
  • У 2020 році попри коронакризу інфляція була на рівні 5%.

Саме такими темпами українська гривні втрачала свою цінність. За кілька років заощадження під матрасом втратили половину своєї цінності.

Як зберегти заощадження

Депозит

Депозит у банку – це чудовий спосіб не так заробити, як хоча б захистити свої заощадження. За даними Нацбанку середня ставка дохідності за депозитами у січні 2021 року була на рівні 8%. Якщо вирахувати ПДВ, то є висока ймовірність не лише зберегти гроші від інфляції, але й трохи заробити.

Валюта

На жаль, рівень інфляції в Україні ще доволі високий. Тож для збережень можна обрати валюту, яка менше піддається інфляційним коливанням. Популярними є американський долар та євро.

До того ж останніми роками українській гривні притаманні девальваційні процеси – тобто її здешевлення відносно цих валют. Відтак, лише у 2020 році гривня впала на 20% відносно долара за підрахунками журналістів 24 каналу.

Радимо ознайомитися Як переказувати гроші за кордон дешево та безпечно: 3 способи

Інвестиції

Звісно найкращим заощадженням можуть стати інвестиції в різного роду активи – золото, акції, нафту, фондові індекси чи навіть криптовалюту. Це прибутково, але водночас ризиковано.

Проте, в Україні поки що слабко розвинені умови для того, щоб населення вільно інвестувало, як це роблять американці чи європейці.