Про це заявив відомий економіст Борис Кушнірук, коментуючи намір Міненерго знизити рентні платежі для газовидобувників.
Зниження ренти, безумовно, сприятиме збереженню додаткових коштів у газо- і нафтовидобувальників... Але потрібен певний час, поки цей механізм запрацює,
— підкреслив Кушнірук.
Економіст додав, що реалізації ініціативи Кабміну можуть перешкодити окремі політичні сили, що влаштували "популістську істерику" навколо цього питання.
Нагадаємо, у понеділок, 22 червня, міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин заявив, що в Кабінеті Міністрів України домовилися про зниження рентних платежів при видобуванні нафти і газу. При видобутку газу на глибині понад 5 тисяч метрів ставка знизиться з 55% до 35%, а для свердловин глибиною понад 5 тисяч метрів — з 28% до 14%.
Раніше, в серпні 2014-го Кабмін підвищив ренту для незалежних видобувних компаній, що змусило учасників ринку повністю переглянути інвестиційні плани газовидобутку в Україні. Темпи інвестицій в газовидобувну галузь країни скоротилися до 10% (в порівнянні з 2012-2013 роками). За словами газовидобувників, після підвищення ренти галузь опинилася на межі вимирання.
За словами керуючого директора компанії Pelicourt Роберта Бенш, тоді експерти МВФ рекомендували українському урядові знизити рентні платежі до рівня липня 2014-го і розробити нову систему оподаткування для сектора.
Робоча група провідної світової консультаційної компанії IHS CERA на запрошення Міністерства фінансів України провела оцінку оптимального фіскального режиму для видобутку газу. На думку експертів, чинне податкове навантаження призвело до зниження обсягів видобутку у низці компаній, а також згортання багатьох інвестиційних проектів. При цьому, зменшення власного видобутку Україні доводиться компенсувати за рахунок додаткових поставок імпортного газу.
Консультанти IHS CERA рекомендували Мінфіну зберегти систему диференційованих ставок ренти на перехідний період (до 2018 року), знизивши їх до адекватного рівня. Зокрема, для свердловин глибиною до 3,5 тисяч метрів пропонували встановити рентну плату на рівні 34%, від 3,5 до 5 тисяч метрів — 29%, а для надглибоких свердловин, глибиною більше 5 тисяч метрів — 14 %.